İnsansız hava aracı destekli değişim analizleri: Kentsel dönüşüm alanları uygulamaları örneklemesi
Unmanned aerial vehicle based change analysis: Sampling of urban transformation area applications
- Tez No: 535421
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAYE NİHAN ÇABUK, PROF. DR. ALPER ÇABUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Jeodezi ve Fotogrametri, Şehircilik ve Bölge Planlama, Computer Engineering and Computer Science and Control, Geodesy and Photogrammetry, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
20. yüzyılın başlarında fikir olarak ortaya çıkan İnsansız Hava Araçları (İHA), son yirmi yılda birçok farklı alanda kullanım olanağı bulmuştur. Hem askeri hem de sivil alanlarda hizmete giren İHA'ların uzaktan algılama (UA) verilerinin elde edilmesinde de kullanılması hızlı ve kapsamlı bir gelişim sürecinin yaşanması sağlamıştır. Öte yandan son on beş yıldır ülkemizde revaçta olan kentsel dönüşüm projeleri çerçevesinde farklı alanlardan verilere ihtiyaç duymakla birlikte; dönüşüm öncesi, dönüşüm sırası ve dönüşüm sonrası süreçler için jeodezik, UA ve coğrafi bilgi sistemleri (CBS) yöntemleriyle elde edilen veriler giderek daha çok ön plana çıkmaktadır. Bu yüksek lisans tezi kapsamında, çalışma alanı olarak seçilen Ankara ili Hıdırlıktepe - Atıfbey - İsmetpaşa Kentsel Dönüşüm Gelişim ve Proje Alanı (KDGPA) dâhilinde 2014 ile 2018 seneleri arasında İHA'lar yardımıyla elde edilen fotogrametri verilerinin değişim analizlerinde kullanılabilirliği bir kentsel dönüşüm projesi örneğinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Unmanned Aerial Vehicle (UAV) emerging as an idea in the early 20th century has been used in various areas in the last two decades. UAVs being used both in military and the civilian areas in order to obtain remote sensing (RS) data has provided a rapid and comprehensive development process. On the other hand, with the need of data from different areas within the framework of the urban transformation projects being popular in our country for the last fifteen years; data obtained by the methods of geodetic, RS and Geographical Information Systems (GIS) for the periods of pre-transformation, transformation and post-transformation processes have become more significant. The applicability of photogrammetry data obtained by means of UAVs between 2014-2018 in the change analysis through an example of urban transformation project in the selected study area in the province of Ankara, Hidirliktepe - Atifbey - Ismetpasa Urban Transformation Development and Project Field is examined within the scope of this master's thesis.