Türk şarap endüstrisinde dayanıklılık: Trakya bağ rotası örneği
Resilience of the Turkish wine industry: A case study on Trakya vineyard route
  1. Tez No: 535477
  2. Yazar: EZGİ AKDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YİĞİT EVREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bölge Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Dayanıklılık, son on yılın ekonomik coğrafya ve bölgesel gelişme yazını kapsamında geniş bir çerçeveden incelenerek güncelliğini koruyan bir araştırma konusu olmasına karşın, teorik düzlemde yapılan tartışmalarda bulguya dayalı saha araştırmalarının yetersizliğine işaret edilmekte, bu konuda özellikle görece az araştırılan coğrafyaların ve sektörlerin önemine vurgu yapılmaktadır. Bu tez çalışmasında, söz konusu ihtiyaca cevap verebilmek amacıyla Türk şarap sektörü ele alınmıştır. Araştırmada öncelikle, ikincil verilerden hareketle, tarihsel perspektiften Türk şarap sektörünün gelişim süreci ve genel durumu ortaya konulmuştur. Sonrasında, örnek çalışma olarak, Türkiye'deki şarap üreticilerinin yaklaşık üçte birinin yer aldığı Trakya bölgesinde Kalkınma Ajansı'nın desteğiyle bir bölgesel dayanıklılık ve iş birliği projesi olarak geliştirilen, Trakya Bağ Rotası incelenmiş ve rotaya dâhil edilen işletmelerin 2000 sonrası değişen kurumsal bağlam ve ortaya çıkan yeni şoklar karşısında nasıl ayakta kaldıkları sorgulanmıştır. Çalışma sonucunda bu girişimin, Trakya'da şarap üretiminin yerele gömülü yapısal özellikleri nedeniyle, firmalar arası iş birliği ortamını yaratmada beklentileri karşılayamadığı; buna karşılık üreticilerin rotadan bağımsız bir biçimde kendi sektörel dayanıklılıklarını inşa etme yoluna gittikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Resilience, as a popular research topic in social sciences, has attracted considerable interest from economic geographers and regional planners over the past decade. Yet, several scholars emphasize the fact that more empirical evidence from relatively less explored localities and sectors will improve the present understanding of how regions and sectors remain resilient. The objective of this thesis is to fill this empirical gap by exploring the Turkish wine making industry. By using secondary data, it initially reviews the national sector through a historical perspective. It then turns its attention to Thrace region, where approximately one-third of Turkey's wine makers are located. The empirical research focuses on the Thrace Vineyard Route –a regional resilence project supported by Thrace Development Agency- and boutique wineries associated with it. It specifically investigates how these firms remain resillient to distortive effects of changing sectoral-institutional conditions of the 2000s and the newly emerging local shocks. The findings indicate that, the route project has failed to create an environment of collaboration in Thrace due to the structural features of local production and most of the wineries have developed their own survival strategies.