Türkiye'deki mevcut pasif kızılötesi sensörlü aydınlatma armatürlerinin ışıksal ve elektriksel olarak değerlendirilmesi
Optical and electrical evaluation of existing passive infrared sensor equipped lighting fixtures at Turkey market
  1. Tez No: 535478
  2. Yazar: OĞUZ OLGUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL NAKİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Ülkemizde PIR sensörlü armatürler özellikle merkezi bir aydınlatma otomasyonu olmayan küçük ölçekli projelerde sıklıkla kullanılmaktadırlar. Genellikle merdiven boşluğu, koridor, antre vb. aydınlatma anahtarı kullanımının kullanıcı için zor olduğu ve insan trafiğinden sonra gereksiz aydınlatma yapılmasının istenmediği mahallerde tercih edilmektedirler. PIR sensörlü armatürlerin LED çipli ve E27 duylu olmak üzere iki farklı tipi bulunabilmektedir. Genellikle E27 duylu modeller daha ucuz olduğu için kullanıcılar bu tipi sıklıkla tercih etmektedir. Halojen ampuller de yine LED ampullere göre ucuz olduğu için kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir. Yapılan ölçümler neticesinde LED çipli armatürlerin uzun vadede gerçekten ekonomik çözümler oldukları görülmüştür. Bununla birlikte LED lambaların, E27 duylu armatürler için halojen lambalara göre daha ekonomik bir çözüm olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In our country, PIR sensor equipped lighting fixtures are commonly used in small sized projects that do not contain any lighting control system. Generally they are installed on staircase, corridor, entrance etc. areas of buildings where it is hard to use lighting switches and do not make unnecessary illumination after human traffic. Lighting fixtures equipped with PIR sensor have two different types as LED chipped and E27 lamp based. E27 lamp based type is commonly preferred by end users by the reason of cheap sale price. Halogen lamps are also preferred by users because they are cheaper than LED lamps. According to performed measurements, it has been observed that LED chipped lighting fixtures are really economical solutions in long term. In addition to this, it has been observed that LED lamp is more economical solution than halogen lamp for E27 lamp based fixtures.