Grafik sanatlarda plastik sanatların etkileşimi
  1. Tez No: 53556
  2. Yazar: UFUK CEBECİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FEVZİ KARAKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Özet Çalışmamın amacı, grafik ve plastik sanatların etkileşimlerini, insanların onlarla ilk tanıştıkları günlerden, 20. yüzyıla kadar, etkilendikleri ve etkiledikleri ortamlar kapsamında, bir parça ışığa çıkarmaktır. Her iki alanda da iletilmek istenen mesajlar, görsel öğeler ve sanatçıların özgünce ortaya koyduğu stillerle çözümler bulmuştur. İlk mağara resimlerinden, çağdaş sanata kadar bu kullanılan ortak diller çok çeşitlilik göstermişlerdir. Tasarımın kişisel olduğu endüstri öncesi devirlerden, topluma mal olduğu Modern Çağ'a ; tasarımcının dizayn sisteminin bileşkelerinden sadece bir parçası haline geldiği günümüze kadar olan evrelerde plastik ve grafik sanatların, aynı çözümlerle olan randevularına değişik zamanlarda ve amaçlarda gelen iki konu haline gelişini, incelemeye çalışacağım. Birinci bölüm: İnsanların tasarım ve sanatla tanışmaları, Pre Historik dönem, Mezopatamya, Çin, Fenike, Roma, İslam ve Orta Çağlar, matbaanın bulunuşu, Avrupa'da yaşanan tasarım ortamı ve elemanları incelenir. İkinci bölüm: Plastik ve grafik sanatların etkileşimlerinin yoğunlukla yaşandığı Modern Çağ, sanat akımlarının ışığı altında incelenmeye çalışıldı: Empresyonizm, Expresyonizm'in illüstrasyon ve afiş alanında etkileri, Afiş alanında etkileşimler ve afiş'in ustaları. Sembol Sistemleri, uluslararası sergilerde Konstrüktivizm'in etkileri, 20 yy.'ın başlarında Kübizm'in grafik sanatına getirdiği yenilikler, Formun parçalara ayralmasi, Rengin bağımsızlığa kavuşması. Futurizm, Dadaizm, Rus Kostrüktivizmi ve De Stijl'in objektif tasarıma etkileri, Birinci dünya Savaşı'ndan sonra illustratif dizayn'ın gelişmesi, Sürrealizm'in grafik anlatıma getirdiği yenilikler ve İkinci Dünya savaşından sonra ise objektif görsel iletişimin gelişmesi incelenir. Üçüncü bölüm: Üstünde ayrıca durulması gereken Newyork Okulu ve Postmodern dönemin grafik sanatlarla etkileşimleri incelenir. Sonuç bölümünde ise grafik ve plastik sanatların, Modemizm ve Postmodernizm dönemlerinde, saflık ve fonksiyon konusundaki etkileşimlerinin, hangi gereksinimlerle yönlendiği ve gerçekleştiği, sanat akımlarının getirdiği yorum seçenekleri sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Summary The purpose of this research is to study the mutual influences of plastic and graphic arts on each other. The function of communication through conveying a certain message which has been common to both of these fields is created by the visual elements and the styles of the artists. From the first cave paintings, to the contemporary arts, these common visual languages have shown a great variety. The design which was individual before the industrial revolution came to function in the service of the society and the common social life in the Modern period. Today the design and art has progressed to such a point that the designer and the artist are only one of the constituent conceptual elements of the design and art. In all these periods, graphic and plastic arts were two subjects which made their appointments with the same solutions in different times and ways. Fist section: The meeting of people with art and design. Pre-Historic period. The design environment which had been lived in Mezopotamia, China, Phoenicia, Rome, islam and Europe. Second Section: The examination of the art movements in the Modem period which the influences between plastic and graphic arts were seen clearly. The influences of Impressionism, Expressionizm on the illustrative field. Poster design, poster and its masters, symbol system. The influences of Constructivism to the international exhibition systems. The new styles in graphic arts which Cubism had introduced. The fragmentation of form and the freedom of colour. The influences of Futurism, Dadaism, Supermatism, Russian Construction, Destijl, Bauhaus and Surrealism on visual language of graphic arts. Third Section: The common points of plastic and graphic arts during, New York School and Postmodernism. Conclusion: The strongest points that plastic and graphic arts were sharing about function and purity during Modernism and Postmodernism. Reasons and the ways of the development of purity and function. The other common languages graphic and plastic arts used during art movements were introduced.