Automated topology design of high-rise buildings by genetic algorithm optimization and SAP2000 OAPI codes
Yüksek binalarda genetik algoritma optimizasyonu ve SAP2000 OAPI kodlarıyla şekil tasarım otomasyonu
- Tez No: 535579
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KIVANÇ TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada, yüksek diyagrid yapılarda kullanılan yapı malzemesi miktarı açısından optimum dış kabuk geometrisinin belirlenebilmesi için kuvvet dayanımı ve yatay rijitlik bazlı basitleştirilmiş ön tasarım metotları kullanılarak, Matlab'da SAP2000 OAPI kodları ve Genetik Algoritma yardımıyla bir kod oluşturulmuştur. SAP2000'de çekirdek kısmı modellenmiş 30, 48, 60, 72 ve 90 katlı beş farklı binanın analizleri, tanımlanmış çekirdek modelleri baz alınarak hem sabit, hem de değişken açılı diyagrid kabuk geometriler için yapı malzemesi akma dayanımı ve göreli modül ötelemesi limitleri altında gerçekleştirilmiştir. Değişken açılı modellerin geometrisinin belirlenmesinde ve optimum sonucun bulunmasında Genetik Algoritma kullanılmıştır. Yapılara uygulanan ölü, hareketli ve rüzgar yükleri ASCE7-10'da belirtilen minimum tasarım yüklerine göre belirlenmiştir. Bulunan modül diyagonal kesit alanlarına göre AISC 360-10'da belirtilen basınç elemanlarının burkulma hesaplarından faydalanılarak Matlab ortamında boru kesitler için bir boyut belirleme algoritması oluşturulmuştur. Analiz sonuçları bina yükseklik-genişlik oranı arttıkça optimize edilmiş değişken açılı modellerde sabit açılı modellere göre toplam kullanılan yapı malzemesi miktarı açısından verimin arttığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, in order to determine the outer shell geometry of high-rise diagrid structures by means of structural material usage simplified strength and stiffness based design methods are encoded in Matlab with the help of SAP2000 OAPI codes and Genetic Algorithm. Five different building cores are modeled in SAP2000 which consist of 30, 48, 60, 72, and 90 stories, and based on these core models the diagrid shell geometries are analyzed for both uniform and varying angle geometries. For the evaluation of optimum varying angle topology Genetic Algorithm is used. Dead, live and wind loads are evaluated and applied to the models based on minimum design loads according to ASCE 7-10. On the basis of resultant module diagonal cross-sectional areas an algorithm was developed and encoded in order to determine minimum required pipe section sizes according to buckling design of compression members as stated in AISC 360-10. The results of the analysis show that, optimized varying angle models are more efficient than uniform models by means of structural material usage.