Ergenlerin aile içinde şiddete maruz kalma durumları ve aile ilişkilerinin değerlendirilmesi
Evaluating the status of the adolescents' exposed to domestic violence and family relations
  1. Tez No: 535604
  2. Yazar: ŞEYDA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT IŞIKHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Aile içi şiddet, özellikle de ailede çocuğa yönelik şiddet toplumumuz tarafından genellikle çocuğun disiplin edilmesinde bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Oysa aile içi şiddet sağlıklı iletişim kurulamayan ailelerde ortaya çıkan ve aile ilişkilerini olumsuz etkileyen bir davranış şeklidir. Bu araştırmanın amacı, ergenlerin aile içinde şiddete maruz kalma durumları ve aile ilişkilerinin değerlendirilmesidir. Bu araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma sonunda, Ankara İli Altındağ İlçesinde 9 okuldaki 379 öğrenciye ulaşılmıştır. Bu öğrencilere Görüşme Formu uygulanmıştır. Elde edilen verilerin SPSS bilgisayar programı (versiyon 11.0) kullanılarak bilgisayara girişi yapılmıştır. Bulguların yorumu amacıyla değişkenlerin niteliğine göre %, sayı ve x2 analizleri kullanılmıştır. Araştırma sonunda ergenlerin ailesinde babanın çocuğa uyguladığı fiziksel şiddet % 31,4 ve duygusal şiddet % 31,6, annenin çocuğa uyguladığı fiziksel şiddet % 29,8 ve duygusal şiddet % 29,9 olarak bulunmuştur. Ancak aile içi şiddeti ailenin en önemli sorunu olarak gören ergenlerin oram sadece % 3,3' tür.
Özet (Çeviri)
Domestic violence, particularly violence on child in family is generally used in order to disipline children by our society. Whereas it is the kind of behaviour which comes out in such a family, which cannot communicate efficiently, and effects relations negatively in family. The aim of this research is to evaluate the status of the adolescents' exposed to domestic violence and family relations. Survey Method has been used for this research. As a result of this research, 379 students at 9 schools in Altındağ borough of Ankara have been reached. Interview Form has been applicated to those students. The acquired datas have been entered to computer by using SPSS program (version 11.0). Acccording to the characteristics of variables, the analysis such as %, number and x2 has been used in order to comment datas. According to the research, it has been detected that physical violence applied by father to child is %31,4 and emotional violence is 31,6, physical violence applied by mother to child is 29,8 and emotional violence is 29,9. Nevertheless, the rate of the adolescents, who considers that domestic violence is the most important problem of a family, is only %3,3.