Stabil koroner arter hastalarında istirahat kalp hızı ile syntax skoru arasındaki ilişki
- Tez No: 535645
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN AYDOĞDU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Giriş Koroner arter hastalığı (KAH) olan bireylerde istirahat kalp hızı ile kardiyovaskuler mortalite ve morbidite arasındaki ilişki daha önce gösterilmiştir. KAH ciddiyetini belirlemede, koroner lezyon sayısı, lezyonun yeri ve fonksiyonel önemi göz önünde bulundurarak hazırlanan SYNTAX skoru önemli ve objektif veriler sunmaktadır. Bu çalışmadaki amacımız stabil KAH olan bireylerde başvuru anındaki istirahat kalp hızı ile koroner anjiografi (KAG) sonrası saptanan SYNTAX skoru arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Yöntem Bu çalışmaya Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne 1 Nisan 2014 ile 31 Aralık 2014 tarihleri arasında başvuran ve stabil anjina tanısıyla KAG yapılıp en az bir koroner arterinde en az %50 tıkanıklık saptanan ve normal sinus ritmi olan 420 hasta dahil edildi. Hastalar kalp hızlarına göre ≤65 (n=138), 66≤ ve ≤76 (n=139) ve 77≤ (n=143) olmak üzere 3 gruba ayrıldı.
Özet (Çeviri)
Aim Resting heart rate is related with cardiovascular mortality and morbidity in patients with coronary artery disease (CAD). SYNTAX score is calculated from number, location and functional significance of coronary lesions and gives important and objective data to asses severity of CAD. The aim of the present study was to investigate the relationship between resting heart rate and SYNTAX score in patients with stable CAD. Methods Study population consists of 420 patients who admitted to Türkiye Yüksek Ihtisas Education and Research Hospital and underwent coronary angiography due to stable angina between April 2014 and December 2014. Patients with sinus rhythm and at least 50% stenosis at least one coronary artery were included in the study. Patients were divided into three tertiles based on heart rate; heart rate of tertile 1 was ≤65 (n=138), tertile 2 was 66≤ and ≤76 (n=139) and tertile 3 was 77≤ (n=143). Results Mean heart rates of tertiles were 60.9±3.6, 69.8±3.4 and 86.3±6.9 (p22. Results: Resting heart rate is related with SYNTAX score in patients with stable CAD.