Mg-Sn-xSi alaşımlarının dökümü ve mikroyapısalkarakterizasyonu
Casting and microstructural characterization of Mg-SnxSialloys
- Tez No: 535676
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDEM KARAKULAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Türkiye'de ve dünyada düşük yoğunluğuyla popüler olan magnezyum ve alaşımlarının kullanımı 2000' li yıllardan itibaren ciddi bir artışa uğramıştır. Özellikle otomotiv sektöründe sıkça karşılaşmaya başladığımız magnezyum ve alaşımlarının bazı kısıtlamaları bulunmaktadır. Saf magnezyumun sahip olduğu düşük mukavemet, sürünme ve korozyon direnci gibi özelliklerin geliştirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada magnezyum alaşımlarına farklı oranlarda kalay ilave edilip master alaşımlar oluşturulmuştur. Ardından Mg-Sn master alaşımlarına farklı oranlarda Si ilave edilerek sertlik, aşınma direnci gibi mekanik özelliklerin geliştirilebilirliği incelenmiştir. Buna göre artan kalay ilavesi ile sertlik değerleri, aşınma direnci artmıştır. Artan Si ilavesi ile sertlik değerleri artmakta, aşınma direnci ise tespit edilen bir noktaya kadar artarken ardından azalma eğilimi göstermektedir. Bunun sebebinin yapıda oluşan sert intermetalik fazların varlığı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The use of magnesium and its alloys, which are popular with low density in Turkey and around the world, has experienced a serious increase since 2000's. There are some restrictions on magnesium and its alloys, which are often encountered especially in the automotive sector. Properties such as low strength, creep and corrosion resistance that pure magnesium possesses need to be improved. In this study, tin was added to magnesium alloys at different ratios and master alloys were formed. Subsequently, Si is added to Mg-Sn master alloys at different ratios to investigate the possibility of improving mechanical properties such as hardness, abrasion resistance. Accordingly, hardness values and wear resistance increased with increasing tin addition. With increasing Si addition, the hardness values increase and the wear resistance increases to a fixed point and then tends to decrease. It has been determined that the reason for this is the presence of hard intermetallic phases in the structure.