Akma noktalı sağlık gereçleri çamurları ve reolojik karakterizasyonu
Sanitaryware slurries with yield points and their rheological charactarisation
- Tez No: 535681
- Danışmanlar: PROF. DR. FERHAT KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
3 Boyutlu yazım için kullanılan malzemelerin geliştirilmesi için yapılan çalışmalar son yıllarda hız kazanmıştır. Özellikle polimer ve metal tabanlı malzemeler üzerinde çalışmalar yoğunlukta olurken, seramik alanında yeterli çalışmanın olmadığı görülmektedir. Seramik alanındaki çalışmaların genellikle teknik seramikler hakkında olduğu gözlemlenirken geleneksel seramikler ve özellikle sağlık gereçleri ile ilgili çalışmalar yeterli düzeyde değildir. Seramik malzemelerin 3 Boyutlu yazım teknikleriyle üretimi ile ilgili literatür taraması yapılmış olup incelemeler sonucunda hazırlanan çamurların akma noktası değerlerinin yazım için önemli bir parametre olduğu gözlemlenmiştir. Akma noktası değerlerinin düşük olması sonucunda yazılan çamurların kendi ağırlığını desteklememesi, küçülme ve yoğunluk gibi sorunları olduğu gözlemlenirken, yüksek akma noktalı çamurların ise yazım sırasında yığılma, şekil ve tabakalar arası kaynaşma sorunları olduğu görülmüştür. Kullanılan malzemeler ve eklentiler akma noktası değerlerinin farklılığında önemli rol oynamaktadır. Bu sebeplerden ötürü tez çalışmalarında hazırlanan çamurların öncelikle akma noktaları incelenmiş olup kil tabanlı geleneksel sağlık gereçleri çamurlarına floküle edici (topaklanma) kalsiyum klorür tuzu (CaCl2) ve jelleştirci Peptapon 52 eklentisi ilave edilip katı oranı çalışmaları yapılarak reolojik açıdan uygun akma noktası değerleri elde edilmiştir. Hazırlanan çamurların 3B yazıcıyla ve şırınga ile yığılma davranışları, mikroskop görüntüleri ile tabakalar arası kaynaşmaları, kuruma ve sinterleme davranışları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The works to develop the materials used for 3D printing have gained speed in recent years. Especially, the studies on polymer and metal base materials are intense, while it is seen that there is no adequate work on ceramic area. While it is observed that the works in ceramic area are mostly about technical ceramics, works on traditional and especially sanitaryware are inadequate. The literature review about the 3D printing techniques of ceramic materials has been made and it has been observed that yield point value of slurries after the reviews is a significant parameter for 3D printing. As a result of low yield point, it has been observed that printed slurries do not support their own weight and have such problems as shrinkage and density, on the other hand; slurries with high yield point have different problems such as accumulation during the printing, connection between shape and layers. Materials and additions used play significant role in the differentiation between yield point values. Consequently, yield points of the slurries prepared in the thesis studies were examined, flocculent calcium chloride salt (CaCl2) and gelling agent Peptapon 52 additions were added on clay base traditional sanitaryware slurries and solid content studies were made. As a result, rheologically proper yield point values were obtained. Prepared slurries' accumulation behaviours via 3D printing and syringe, connection between layers, drying and sintering behaviours were examined.