Kalsiyum fosfat esaslı biyoseramik nano tozların glisin-nitrat yöntemiyle üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterization of calcium phosphate based bioceramic nano powders by glycine-nitrate method
- Tez No: 535690
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENBİYA TÜREDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada hidroksiapatit (HA), {Ca10(PO4)6(OH)2} nano toz sentezi için öncelikle detaylı bir literatür çalışması yapılmıştır. HA insan kemiği sert dokusundaki mineral yapıya yapısal ve kompozisyonel benzerliğinden dolayı, medikal alanda kemik yerine ve kaplama olarak kullanılmaktadır. Biyouyumluluğu ve kemiğe tutunma özelliğinden dolayı en önemli biyomalzemelerden biridir. Bu çalışmada HA nano tozlar glisin-nitrat yöntemiyle sentezlenmiştir. Sentezlenen tozlar SEM, EDS ve XRD ile analiz edilmiştir. Üretilen nano HA tozlar beyaz renkli, plate ve silindirik yapıda, nano ve mikro boyutta aglomera olmuş yapıdadır. Ca/P oranının 1,65 olarak ayarlandığı denemede XRD analiz piklerinde, ikincil faz olmaksızın saf, kristalin HA tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we have executed a very detailed literature research on the synthesis of hydroxyapatite (HA), {Ca10(PO4)6(OH)2} nano powders. HA is a very important bioceramic material with excellent biocompatibility and bone bonding ability used in medical field as bone substitute materials, because of its structural and compositional similarity to that of the mineral phase of hard tissue in human beings. HA nano powders (n-HAPs) in soft agglomerate form were synthesized by“Rapid Gel Combustion”process. Synthesized n-HAPs characterized by SEM, EDS and XRD . The n-HAPs have white color, spherical morphology consisting of micro and nano pores. Ca/P molar ratio of 1.65 and crystalline structure with characteristic HA peaks (JCPDF 9-432) without any secondary phases.