Transparan zırh ve kızılötesi kubbe uygulamaları için MgAl2O4 spinel tozlarının sentezi
Synthesis of MgAl2O4 spinel powders for transparent armor and infrared dome applications
  1. Tez No: 535689
  2. Yazar: LEVENT KARACASULU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSOY ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez çalışmasında, çok kristalli transparan MgAl2O4 seramiklerin mikroyapı kontrolüne önemli katkı sağlayacak, sinterleme aktivitesi yüksek partiküllerin alev sprey pirolizi yöntemi ile sentezlenmesi gerçekleştirilmiştir. Öncelikle, partiküllerin üretimi için bir alev sprey pirolizi reaktörü tasarlanmıştır. Daha sonra başlangıç kimyasalı olarak seçilen alumatran, etanol gibi bir organik çözücü ile seyreltilerek tasarlanan reaktör içine gönderilerek MgAl2O4 seramik tozları üretilmiştir. Süreç değişkeni olarak, reaktöre verilen dağıtıcı gazın ve başlangıç kimyasalının debilerinin, kullanılan başlangıç kimyasalının derişimi ve farklı çözücü yakıtların partikül boyutuna etkileri gözlemlenmiştir. Elde edilen X-ışını kırınımı verilerinden Scherrer eşitliği kullanılarak partikül boyut ölçümü yapılmıştır. Sonuçlar literatürden derlenen bilgiler ile karşılaştırılmıştır. Üretilen tozlar, homojen dağılıma sahip olup, nano ölçekli olarak küresel morfolojide sentezlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, synthesis of high-sintering activity particles by flame spray pyrolysis method, which will contribute to microstructure control of polycrystalline transparent MgAl2O4 ceramics, has been realized. Firstly, a flame spray pyrolysis reactor was designed for the production of particles. Alumatrane was chosen as precursor was then introduced into the designed reactor by diluting with an organic solvent such as ethanol to produce MgAl2O4 ceramic powders. As a process variable, the effects of the reactant-fed dispersing gas and the precursor, the concentration of the precursor used, and the different solvent fuels to the particle size were observed. Particle size measurements were done using Scherrer equation from the X-ray diffraction data obtained. The results were compared with the information gathered from the literature. The powders produced have homogeneous distribution and are synthesized in nanoscale spherical morphology.