Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanlarının ve uzmanlık öğrencilerinin çocuk istismarı ve ihmali konusundaki bilgi düzeyleri ve yaklaşımlarının değerlendirilmesi
Comparison and evaluation of knowledge and approaches of pediatric specialists and pediatric residents about child abuse and neglect
- Tez No: 535712
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞATAY NUHOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Çocuk istismarı ve ihmali; tıbbi, hukuki, sosyal yönleri olan ve multidisipliner yaklaşılması gereken önemli bir çocuk sağlığı sorunudur. Çalışmada, çocuk istismar ve ihmalinin tanınmasında ve önlenmesinde önemli rolü olan çocuk sağlığı ve hastalıkları asistan ve uzman hekimlerinin konuyla ilgili bilgi düzeylerini ve yaklaşımlarını değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya, İstanbul Anadolu yakasındaki eğitim ve araştırma hastanelerinde görev yapan 122 pediatri asistanı ve 61 pediatri uzmanı olmak üzere toplam 183 hekim katılmıştır. Hekimlere , iki bölüm ve toplam 45 sorudan oluşan anket formu uygulanmıştır. Anketin ilk bölümünde, hekimlerin demografik özelliklerini, çocuk istismarı ve ihmali konusundaki görüş ve yaklaşımlarını belirlemeye yönelik sorular bulunmaktadır. İkinci bölümde ise; daha önce hekimlere yönelik yapılmış benzer konudaki anket çalışmaları ve tıbbı literatürler derlenerek oluşturulan, hekimlerin çocuk istismarı ve ihmali konusundaki bilgi düzeylerini değerlendirmeyi amaçlayan sorular bulunmaktadır. Verilerin analizinde SPSS 22 programı kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmaya 121 (%66,1) kadın, 46 (%33,9) erkek olmak üzere toplam 183 hekim katılmıştır. Çocuk istismarı ve ihmali konusunda hekimlerin %60,7'si mezuniyet öncesi eğitim almış ve bunların ancak %25,2'si eğitimi yeterli olarak değerlendirmiştir. Mezuniyet sonrasında ise araştırmaya katılan hekimlerin %51,9'u eğitim almış ve bunların %41,1'i eğitimi yeterli olarak değerlendirmiştir. Hekimlerin %72,7'si meslek hayatlarında çocuk istismar/ihmal olgu veya şüphesi ile karşılaşmışlardır. Karşılaşanların %87,2'si kurumlarla iletişim/yasal süreçlerde zorlandıklarını belirtmişlerdir. Hekimlerin sadece %42,1'i çalıştıkları kurumda çocuk istismar ve ihmaline yönelik talimat/prosedür bulunduğunu belirtmiştir. Pediatri uzmanlarının genel bilgi puanı ortalaması 97,77±3,06 ve pediatri asistanlarının genel bilgi puanı ortalaması 92,46±7,65 hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Child abuse and neglect is an important child health problem and requires multidisciplinary approach since it has medical, legal and social aspects. The aim of this study was to evaluate the knowledge and approaches of pediatric specialists and residents who have a significant role in the diagnosis and prevention of child abuse and neglect. Materials and Methods: A total of 183 physicians, 122 pediatric residents and 61 pediatric specialists working in education and research hospitals on the Asian side of Istanbul, were included in the study. A questionnaire form consisting of 45 questions was applied to physicians. In the first part of the questionnaire, there are questions to determine the demographic characteristics of the physicians and their views and approaches about child abuse and neglect. In the second part; there are questions that aim to evaluate the level of knowledge of physicians about child abuse and neglect, which were formed by collecting questionnaires and similar medical literature. SPSS 22 program was used to analyze the data. Results: A total of 183 physicians participated in the study: 121 (66,1%) female and 46 (33,9%) male. 60,7% of physicians received pre-graduate education in child abuse and neglect, and 25,2% of them considered the education as adequate. Physicians who were educated about child abuse and neglect after graduation were 51,9% and 41,1% of considered the education as adequate. 72,7% of physicians experienced child abuse / neglect cases or suspicions in their professional lives. 87,2% of respondents stated that they had difficulties in communication / legal processes with institutions. Only 42,1% of physicians stated that there were instructions / procedures for child abuse and neglect in their institution. The general knowledge score of the pediatric specialists was calculated as 97,77 ± 3,06 and the average of the general knowledge score of the pediatric residents was 92,46 ± 7,65.