Tıp öğrencilerinin ve doktorların nadir hastalıklara ilişkin farkındalığı
Rare disease awareness among medical students and physicians
- Tez No: 921855
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMAHAN ATALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Sağlık Eğitimi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Public Health, Health Education, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ana-Çocuk Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Nadir hastalıklar, toplumda genel nüfus içerisinde diğer hastalıklara oranla düşük sıklıkta görülen, dejeneratif ve yaşamı tehdit edici hastalıklardır. Nadir bir hastalığa sahip olan bireyler ve aileleri, kesin tanıya ulaşmada konuyla ilgili bilgi eksiklikleri ve sağlık profesyonellerinin kariyerleri boyunca nadir bir hastalıkla karşılaşma olasılığının düşük olduğunu düşünmeleri nedeniyle önemli zorluklar yaşamaktadır. Bu çalışmanı amacı, Türkiye'nin üç farklı bölgesinde yer alan üç tıp fakültesinde öğrenim gören tıp öğrencilerinin ve doktorların nadir hastalıklara ilişkin bilgi ve farkındalık düzeyleri, bilgi eksikliklerini ve eğitim ihtiyaçlarını bilimsel bir yaklaşımla değerlendirmektir. Çalışmanın örneklemini; çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanları ve çocuk dışı uzmanlık alanlarından doktorlar ile Atatürk Üniversitesi, Başkent Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi 5. ve 6. sınıf tıp fakültesi öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmaya 258 doktor ve 132 tıp fakültesi öğrencisi katılmıştır. Veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından literatür taraması sonucunda geliştirilen ve altı bölümden oluşan bir anket formu kullanılmıştır. Ayrıca, tıp eğitiminde nadir hastalıkların yerini değerlendirmek amacıyla üniversitelerin tıp fakültesi müfredatları incelenmiştir. Araştırma sonucunda, çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanlarının nadir hastalıklara ilişkin bilgi ve farkındalık seviyelerini çocuk dışı uzmanlık alanlarındaki doktorlara kıyasla anlamlı derecede yüksek değerlendirdikleri, üniversitelerde nadir hastalıklara ayrılan ders saatlerinin farklı olmasına rağmen öğrencilerin kendi bilgi ve farkındalık seviyelerini değerlendirmeleri arasında anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. Ayrıca, katılımcıların çoğu nadir hastalıklarla ilgili eğitimlere ilgi duyduklarını belirtmiş ancak bu konuda bilgi kaynaklarından yeterince haberdar olmadıklarını ifade etmişlerdir. Bu çalışma Türkiye'deki tıp öğrencileri ve doktorların nadir hastalıklara ilşkin bilgi ve farkındalık seviyeleri ile bilgi ihtiyaçlarına dikkat çekmekte ve tıp eğitimi ile mezuniyet sonrası ilave eğitimlerin desteklenmesinin önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Rare diseases are degenerative and life-threatening conditions that occur with lower frequency in the general population compared to other diseases. Individuals with rare diseases and their families face significant challenges in obtaining an accurate diagnosis owing to limited knowledge on the topic and the belief among healthcare professionals that they are unlikely to encounter a rare disease throughout their careers. This study investigates the levels of knowledge and awareness of rare diseases among medical students and physicians, along with information acquisition preferences. The study population comprises pediatric specialists, non-pediatric specialists and 5th- and 6th-year medical students from Atatürk University, Başkent University, and Istanbul University. A total of 258 physicians and 132 medical students participated in the study. Data were collected via six-section questionnaire developed by the researcher through a comprehensive literature review. Additionally, medical school curricula of participant universities were analyzed to assess the inclusion of rare diseases in medical education. Findings indicate that pediatric specialists rated their knowledge and awareness level of rare diseases significantly higher than non-pediatric specialists. Despite differences in curricular hours dedicated to rare diseases, no significant variation was found in self-assessed knowledge and awareness level among medical students. Furthermore, while a majority expressed interest in further education on rare diseases, many indicated limited awareness regarding available information sources. This study highlights the knowledge and awareness gaps of medical students and physicians in Türkiye regarding rare diseases, as well as their information needs, emphasizing the importance of supporting medical education and additional postgraduate training.