Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde hemşirelerin intravenöz ilaç uygulamalarının değerlendirilmesi
Evaluation of nurses intravenous medicationadministrations in A neonatal intensive care unit
- Tez No: 535773
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU KILIÇARSLAN TÖRÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Yenidoğan yoğun bakım üniteleri; ani hasta kabulü, çok yönlü bakım ve tedavi gerektirmesi nedeniyle sıklıkla karmaşık ortamlardır. Ünitelerdeki bu karmaşıklık ilaç hatalarına zemin hazırlamaktadır. Bu çalışmanın amacı; yenidoğan yoğun bakım ünitesinde çalışan hemşirelerin intravenöz yolla ilaç uygulamalarının değerlendirilmesidir. Bu kesitsel tanımlayıcı araştırma, bir üniversite hastanesinin Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde 01 Şubat – 01 Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Ünitede yenidoğanlara yönelik yapılan 238 intravenöz ilaç uygulaması araştırmacılar tarafından gözlenmiştir. Kurumdan, kişilerden ve etik kuruldan izin alınmıştır. Veri toplanmasında hemşirelere ilişkin tanımlayıcı özellikler formu ile intravenöz ilaç uygulama kontrol listesi kullanılmıştır. Hemşireler, intravenöz ilaç uygulamalarında öz-yeterlilik düzeylerini 10 üzerinden ortalama 8,15 ± 1,28 olarak belirtmişlerdir. İlaç uygulamalarında ilacı uygun dilüe etmeme %35,7, ilaç uygulaması sonrası intravenöz infüzyon setinde yıkama yapmama nedeniyle rezidü ilaç kalması %51,2 olarak saptanmıştır. İlaç hazırlanacak ortam, malzeme hazırlama, ilaç çekme ve uygulamada aseptik tekniğe uymama %92,5 olarak belirlenmiştir. Çalışmada, yenidoğanlarda ilaç uygulama aşamalarından istem, hazırlık, uygulama, değerlendirme ve kayıt aşamalarının alt basamaklarına uymama en az bir kez gözlenmiştir. Bu nedenle klinikte çalışan sağlık personelinin konu hakkında düzenli eğitimleri önemlidir. Ayrıca, ilaç uygulamasına yönelik denetlemelerin ve geri bildirim sistemlerinin işlevsel şekilde sürdürülmesi önerilmektedir., Anahtar Kelimeler : Yenidoğan, yenidoğan yoğun bakım ünitesi, ilaç hataları
Özet (Çeviri)
Neonatal intensive care units have a complex system in which the environment is often included the sudden patient admissions, sophisticated care and treatment requirements. This complexity in the units establishes a ground for drug errors. The aim of this study was to evaluate the intravenous medication administration of nurses in the neonatal intensive care unit. This cross-sectional descriptive study was conducted in a neonatal intensive care unit of a university hospital between February 01 and March 01, 2018. In the unit, 238 intravenous medication administrations to newborns were observed by researchers. Written permissions were obtained from the institution, the nurses and the ethics committee. In the data collection, the descriptive characteristic form for nurses and intravenous medication administration checklist were used. Nurses stated that their level of feeling of adequacy during the drug administration was 8,15 ± 1,28 out of 10. It was found that the medication dose error rate was 35,7% according to the incorrect dilution rate at the preparation stage of the medication. Dose error also observed at the administration stage as a rate of 51,2% because of not flashing the medication after administration. Non-compliance with aseptic technique was observed in 92,5% of cases in preparation and administration stage of medications. In our study, drug administration errors in newborns were observed in all stages as prescribing, preparing, administering and evaluating. Therefore, regular trainings on the subject of the health staff working at the unit are essential. In addition, it is recommended that monitoring of medication administration stages and feedback systems should be maintained in a functional manner. Key Words : Newborn, neonatal intensive care unit, medication errors