Sporcu ve sedanter bireylerde gnb3 c825t mutasyonu, mthfr c677t mutasyonu ve serum homosistein seviyeleri
Gnb3 c825t mutation, mthfr c677t mutation and serum homocysteine levels in sportsmen and sedentary persons
  1. Tez No: 535804
  2. Yazar: NURTEN DİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN V. SAYIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genetik, Spor, Genetics, Sports
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada Süper Lig ve Birinci Ligde oynayan futbolcular (n=48) ile aktif spor yapmayan kontrol grubunun (n=48) karşılaştırılmasıyla, kardiyovasküler hastalıkların önemli bir genetik belirleyicisi olan MTHFR C677T mutasyonuna göre homosistein (Hcy) seviyelerinin saptanması ve diğer kardiyak risk faktörleri ile ilişkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. İkincil amacı ise kardiyovasküler hastalık diyabet, obezite ve hipertansiyonla ilişkili olduğu rapor edilen GNB3 C825T mutasyonunun fiziksel, antropometrik ve biyokimyasal parametreler ile ilişkisinin ortaya konmasıdır. Katılımcılara sabah kan alımı sonrasında antropometrik ölçümler ve aerobik ve anaerobik eşik testleri uygulanmıştır. Biyokimyasal tetkiklerde kanda total kolesterol, HDL, LDL kolesterol, trigliserit, Hcy, folat, vitamin B12, hemoglobin, HsCRP, IGF-I, IGFBP-3, MTHFR C677T mutasyon ve GNB3 C825T mutasyon analizleri çalışılmıştır.İstatistiksel analizler sonrasında futbolcularda kilo, vücut yağ yüzdesi, BMI değerleri sedanter gruptan daha düşük bulunmuştur. İki grup arasında aerobik eşik kalp atımı (AEKA), aerobik eşik hızı (AEH) ve anaerobik eşik hızı (ANEH) parametreleri arasında istatistiksel farklılıklar saptanmıştır. Futbolcularda trigliserit, total kolesterol, LDL kolesterol değerleri sedanter katılımcılardan daha düşük iken, folat ve IGF-I seviyeleri daha yüksek bulunmuştur. MTHFR C677T polimorfizmi allellerine göre incelendiğinde TT allelini taşıyan katılımcılarda CC ve CT allelini taşıyan katılımcılardan vitamin B12 ve folat seviyelerinin daha düşük ve Hcy seviyelerinin daha yüksek olduğu saptanmıştır. MTHFR C677T ile Hcy düzeyi ve AEH sonuçları arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiye rastlanmıştır. GNB3 C825T polimorfizmi allellerine göre biyokimyasal farklılıklar incelendiğinde ise hemoglobin değerlerinin TT allelini taşıyan katılımcılarda CC ve CT allelini taşıyan katılımcılardan düşük olduğu saptanmıştır. Hemoglobin ve anaerobik eşik kalp atımı (ANEKA) ile GNB3 C825T arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanırken, diğer parametreler ile bu polimofizm arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.Sonuç olarak MTHFR C677T polimorfizmi ile AEH ve Hcy seviyeleri arasında anlamlı ilişki gözlenmiştir. Uzun süreli yapılan dayanıklılık egzersizlerinin Hcy seviyeleri ve bazı kardiyovasküler risk faktörleri üzerine olumlu etkilerinin olduğu saptanmıştır. Ayrıca GNB3 C825T polimorfizmi ile hemoglobin ve ANEKA arasında ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the present study, we aimed to detect the homocystein (Hcy) levels in accordance with MTHFR C677T mutation which is a crucial genetic determinant of cardiovascular diseases and to search the relationship with the other cardiac risk factors, by comparing Super league and First League soccer?s (=48) with control subjects that are not sporting actively (n=48). Secondary aim is to demonstrate the relationship between GNB3 C825T mutation which is reported to be associated with cardiovascular disease, diabetes, obesity,hypertension and physical, anthropometric and biochemical parameters. Following morning blood sampling of participants, anthropometric measurements and aerobic and anaerobic threshold tests were performed. In biochemical tests, blood total cholesterol, HDL, LDL cholesterol, triglyceride, Hcy, folate, vitamin B12, hemoglobin, HsCRP, IGF-I GFBP-3, MTHFR C677T mutation and GNB3 C825T mutation analyses were studied.Statistical analyses showed that weight, body fat percentage and BMI values are found to be lower in soccer?s than in the sedentary group. Between the two groups, statistical significant differences have been detected in aerobic threshold heart beat (ATHB), aerobic threshold speed (ATS) and anaerobic threshold speed (ANTS) parameters. In soccer? s, triglyceride, total cholesterol, LDL cholesterol values have been found to be lower, whereas folate and IGF-I levels established to be higher than sedentary participants. According to the alleles of MTHFR C677T polymorphisms, in the participants carrying the TT allel, vitamin B12 and folate levels have been detected lower and Hcy levels higher than in the participants carrying CC and CT alleles. The statistical significant relation has been determined between MTHFR C677T and Hcy levels and ATS results. If we evaluate the biochemical differences in accordance with the alleles of GNB3 C825T polymorphism, hemoglobin values were found lower in the participants carrying TT alleles than in the participants carrying CC and CT alleles. While there was a statistically significant relation of hemoglobin and anaerobic threshold heart beat (ANTHB) with GNB3 C825T, there was no significant relation of this polymorphism with the other parameters.In conclusion, significant relation of MTHFR C677T polymorphism with the ATS and Hcy levels were observed. Positive effects of long period endurance exercises have been detected on Hcy levels and some of cardiovascular risk factors. Also, a significant relation between GNB3 C825T polymorphism and hemoglobin and ANTHS has been identified.