Postmortem interval tayininde karaciğer atenüasyon değişikliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of liver attenuation changes in terms of postmortem interval estimation
- Tez No: 535907
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA TÜMER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Yıldırım MŞ. Postmortem interval tayininde karaciğer atenüasyon değişikliklerinin değerlendirilmesi. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Adli Tıp Anabilim Dalı Uzmanlık Tezi. Ankara, 2017. Postmortem interval, Adli Bilimler alanında çalışma yapan araştırıcıların on yıllardır üzerinde çalıştıkları ancak kesin sonuçlara ulaşamadıkları kapsamlı bir antite olarak karşımıza çıkmaktadır. Daha önce ölü katılığı, ölü lekeleri, ölü soğuması ve entomolojik yöntemlerin de içinde bulunduğu bir dizi yöntem halen kullanımda olmakla birlikte güvenilirlik ve geçerlilikleri istenen düzeylerde olmamaktadır. Bununla birlikte, birçok araştırıcı biyokimyasal, elektrofizyolojik, biyolojik ve metabolik süreçlerin ölümden sonra değişimini inceleyerek postmortem interval için daha güvenilir ve geçerli bir yöntem ve gösterge arayışına devam etmektedir. Bunların arasında nispeten yeni sayılabilecek radyolojik yöntemlerle yapılan çalışmaların sayısı da gün geçtikçe artmaktadır. Bu tez çalışmasında; postmortem karaciğer atenüasyonundaki değişikliğin postmortem interval tayininde kullanılabilirliğinin rat modeli üzerinde ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında erişkin 15 erkek ve 15 dişi Wistar Albino türü rat suffokasyon yoluyla sakrifiye edilmiştir. Sakrifiye edilen ratların ölümden sonraki 0, 12, 24, 36, 48. saatlerde ve takip eden her 24 saatte bir tomografik görüntülemeleri yapılmış ve karaciğer atenüasyon değerleri kaydedilmiştir. Karaciğer atenüasyon değerleri sol lateral ve sağ lateral loblardan ayrı ayrı ölçülmüştür. Kaydedilen atenüasyon değerleri üzerinde istatistiksel olarak tekrarlı ölçümlerin varyans analizi ve lineer olmayan regresyon analizleri yapılmıştır. Alınan ölçümlerin sonucunda hem erkek hem de dişi deneklerde zamanla birlikte karaciğer atenüasyonunun her iki lobda da artış gösterdiği, en anlamlı artışın ise ölümden sonraki ilk 12 saatte ortaya çıktığı tespit edilmiştir. Çalışmamızın sonucunda her iki cinsiyette de ortaya çıkan anlamlı farklılıklar sayesinde postmortem interval tayini açısından faydalı bir yöntem olabileceği öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
Yıldırım MŞ. Evaluation of liver attenuation changes in terms of postmortem interval estimation. Hacettepe University Faculty of Medicine, Thesis in Forensic Medicine. Ankara, 2017. Postmortem interval is an entity, which has been studied for decades by most Forensic Sciences professionals. However, there is no convincing result from any study, yet. A number of methods including rigor mortis, livor mortis, algor mortis and entomological methods have been used in the field in spite of their poor sensitive and specific nature. Therefore, many researchers have been investigating biochemical, electrophysiological, biological and metabolic changes that occur after death to find a more specific and sensitive method that estimates postmortem interval. Amongst these, radiological methods, which is a relatively new method, is occupying more place in recent days. In this study, it is aimed to assess potentiality of postmortem changes in liver attenuation in computerized tomography images to estimate postmortem interval in rat model. All adult, 15 male and 15 female Wistar Albino rats sacrificed by suffocation. All sacrificed rats were imaged with computerized tomography at postmortem 0, 12, 24, 36 and 48 hours and in every 24 hours after second day, and liver attenuations were measured and recorded. Liver attenuations were measured from both left lateral lobe and right lateral lobe of each rat. Recorded attenuation levels were analyzed with repetitive measurements variation analysis and non-linear regression analysis. As result, it is shown that liver attenuation is increasing in both males and females in right lateral lobes as well as left lateral lobes of rats with the time after death. Also, the most significant increase was happened in the first 12 hours. Significant differences in both males and females revealed that, this method can allow limiting postmortem interval.