Kemoterapi alan meme kanserli hastalarda solunum egzersizinin bulantı kusma ve fonksiyonel duruma etkisi
The effect of breathing exercises on nausea-vomiting and functional condition in patients with breast cancer undergoing chemotherapy
- Tez No: 535995
- Danışmanlar: DOÇ. SERAP PARLAR KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÇalıĢmada solunum egzersizinin meme kanserli hastalarda kemoterapiye bağlı bulantı-kusma ve fonksiyonel durumları üzerine etkisini belirlemek amaçlanmıĢtır. Hastalar randomize kontrollü olarak deney (n=30) ve kontrol (n=30) gruplarına ayrılmıĢtır. Veriler hasta tanıtım formu, Fonksiyonel YaĢam ÖlçeğiKanser (FYÖ-K), Visual Analog Skalası, bulantı-kusma-öğürme sayıları ve hastanın yaptığı solunum egzersiz saatlerini içeren form aracılığıyla toplanmıĢtır. Hastalar yedi gün boyunca takip edilmiĢ olup, deney grubuna altı gün boyunca solunum egzersizi yaptırılmıĢtır. Yedinci gün tüm hastalara tekrar FYÖ-K tekrarlanmıĢtır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of breathing exercise on chemotherapy-induced nausea-vomiting and functional condition in patients with breast cancer. The patients were divided into experimental (n=30) and control (n=30) groups in a randomized and controlled way. The data were collected using patient information form, Functional Life Scale-Cancer (FLS-C), Visual Analog Scale, and a form including the numbers of nausea-vomiting-gagging and hours of breathing exercises. The patients were followed up for seven days. Breathing exercise were performed to the experimental group for six days. On the seventh day, FLS-C was repeated for all patients.