Numerical analysis of nano-fluid flow and heat transfer in ducts
Kanallarda nano akışkan akışının ve ısı transferinin sayısal olarak incelenmesi
  1. Tez No: 536048
  2. Yazar: HUSSEIN RAAD ABDULHADI AL-TAMEEMI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAŞMET TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, kare kesitli bir kanalda türbülanslı nanoakışkan akışı ve ısı transfer sayısal olarak analiz edilmiştir. Kanalın alt ve üst yüzeylerine sabit ısı akısı uygulanmış, ön ve arka yüzeyler yalıtılmıştır. Problemin denklemlerini çözmek için FLUENT yazılımı kullanılmıştır. Süreklilik, momentum ve enerji denklemlerinin ayrıklaştırılmasında sonlu hacimler yöntemi (FVM) kullanıldı. Çalışmada, nanoakışkanların farklı hacim oranları (1% ve 4% aralığında), farklı nanoparçacık çaplı (30, 29, 29 nm) üç farklı tipte nanoparçacık (Al2O3, ZnO ve CuO) için simülasyonlar yapılmıştır. Reynolds sayısının 10000 ile 35000 aralığındaki değerleri için çözümler yapılarak bu parametrelerin akış ve ısı transferi üzerine etkisi incelenmiştir. Sayısal sonuçlar Al2O3-su karışımının diğer nanoakışkanlara göre en yüksek Nusselt sayısına sahip olduğunu göstermiştir. Ancak ısıl iletim katsayısının küçük olmasında dolayı en düşük ısı transfer katsayısını vermiştir. Nusselt sayısı, Reynolds sayısı ve nanopartikül hacimsel oranı ile artmaktadır. Simülasyon sonuçları mevcut deneysel korelasyonlarla uyum içerisindedir.
Özet (Çeviri)
In this study, turbulent nanofluid flow and heat transfer in a square duct with constant heat flux at the top and bottom surfaces and insulated front a back faces were investigated numerically. Fluent was used for the numerical solution of the governing equations of the problem. To model the turbulence, realizable k-model is used. The finite volume method (FVM) was used to discretize the continuity, momentum and energy equations. Three different types of nanoparticles Al2O3, ZnO, and CuO with different diameters (30, 29, 29 nm) at different volume fractions (in the range of 1% to 4%) were considered. Effects of these parameters on heat transfer rate and flow characteristics in the Reynolds numbers range of 10000 to 35000 were studied. The results of the simulations show a good agreement with the existing experimental correlations. The numerical results show that Al2O3-water has the highest Nusselt number compared to other nanofluids considered while it has the lowest heat transfer coefficient due to low thermal conductivity. It was observed that the Nusselt number increases with the increase in the Reynolds number and the volume fraction of nanoparticles.