Seçilmiş ipliklerden dokunmuş çift yönlü esnek (bi-streç) denim kumaşların performans özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the performance properties of bi-stretchdenim fabrics produced from selected yarns
  1. Tez No: 536062
  2. Yazar: ŞEYMA BİTERGE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE KÜBRA KAYNAK, PROF. DR. YASEMİN KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Dünyanın en eski kumaş çeşitlerinden biri olan denim kumaşlar artan taleplere karşılık verebilen çeşitlilikleri ve her geçen gün iyileştirilen performans özellikleri sayesinde günlük kullanıma uygun vazgeçilmez bir ürün olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde bu amaçla yapılan en yaygın uygulamalardan bir tanesi ise gündelik kullanımda hareket konforu sağlamak amacıyla denim kumaşlarda çift yönlü olarak elastan özlü ipliklerin kullanılmasıdır. Bu çalışmada, elastan özlü ipliklerden üretilmiş denim kumaşların performans özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, %100 Pamuk hammaddesinden, 4 farklı elastan çekim oranında (3.07, 3.33, 3.63, 3.99) Ne 20/1 elastan özlü penye dokuma iplik numuneleri üretilmiştir. Daha sonra bu ipliklerin atkı yönünde kullanılmasıyla iki farklı doku tipi ( 3/1 Dimi ve 2/2 Dimi ) ve 3 farklı atkı sıklığında (21 tel/cm, 25 tel/cm ve 29 tel/cm) toplam 24 adet denim kumaş numunesi üretilmiştir. Tüm numunelerde, çözgü yönünde %100 pamuk Ne 16/1 dual-core (55 dtex PBT – 44 dtex lycra ) iplik kullanılmıştır. Böylelikle, doku tipi, elastan besleme oranı ve atkı sıklığı parametrelerinin çift yönlü esnek denim kumaş performans özelliklerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Denim fabrics, one of the oldest fabric types in the world, face up as an indispensable product suitable for everyday use due to their diversity that can respond to increasing demands and performance characteristics that are improved day by day. One of the most common applications for this purpose today is to use elastane core-spun yarns bi-directionally in denim fabrics to provide movement comfort in everyday use. In this study, it is aimed to investigate the performance characteristics of denim fabrics made from elastane core-spun yarns. For this purpose, Ne 20/1 core spun yarn samples were produced from 100% Cotton raw materials at 4 different rates of elastane draw ratio (3.07, 3.33, 3.63, 3.99). Then, using these yarns in the weft direction, a total of 24 denim fabric samples were produced with two different weave types (3/1 Dimi and 2/2 Dimi) and 3 different weft densities (21 weft/cm, 25 weft/cm and 29 weft/cm) . 100% cotton Ne 16/1 dual core-spun (55 dtex PBT - 44 dtex lycra) yarn in the warp direction was used in all samples. Thus, it is aimed to investigate the effects of weave type, elastane draw ratio and weft density parameters on bi-stretch denim fabric performance.