Spiritual deformation in flannery o'connor's the violent bear it away and peter shaffer's equus
Flannery o'connor'ın the violent bear ıt away ve peter shaffer'ın equus adlı yapıtlarında tinsel çarpıklık
- Tez No: 536063
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ŞERİFE SEVDA ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, American Culture and Literature, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tez modern toplumlardaki tinsel fakirlik nedeniyle ortaya çıkan çarpıklıkları, Flannery O'Connor'ın The Violent Bear It Away adlı romanı ile Peter Shaffer'ın Equus adlı oyununu karşılaştırarak ele almaktadır. Bu karşılaştırma hem içerik hem de teknik açısından yapılmaktadır. Bu çalışma, her iki eserde de tinselliğin hayatın olmazsa olmaz bir parçası olduğu düşüncesinin vurgulandığını ve bu nedenle de hem O'Connor'ın hem de Shaffer'ın, eserleri aracılığıyla, tinsellik anlamında sakatlanmış olan okuyucuları/izleyicileri üzerinde sağaltıcı bir etki yaratmayı hedeflediklerini savunmaktadır. Bu etkiyi yaratmak için her iki yazar da grotesk, şiddet ve somut dil gibi ortak araç ve tekniklere başvururlar.
Özet (Çeviri)
This thesis is a comparative study of Flannery O'Connor's The Violent Bear It Away and Peter Shaffer's Equus in terms of the spiritual deformation found in modern societies. This comparison is both thematic and technical. The main argument of this study is that in both works spirituality is presented as an indispensable part of life. Therefore, both writers attempt to create a therapeutic effect on their spiritually-maimed audience. To heal the audience of its malady, both works use common tools and techniques such as the grotesque, violence, and concrete language.