Gümüş eklenmiş çeşitli simanların antibakteriyel etkinliklerinin ve materyal bağlanma dayanımının invitro olarak incelenmesi
Evaluation of the antibacterial effectiveness and the bonding strength of various silveradded cement materials in vitro
  1. Tez No: 536202
  2. Yazar: ZEYNEP BEYZA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERZA YILMAZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Eczacılık ve Farmakoloji, Mikrobiyoloji, Dentistry, Pharmacy and Pharmacology, Microbiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortodontide bantların simantasyonu için kullanılan geleneksel cam iyonomer, rezin modifiye cam iyonomer yapıştırıcı siman ve poliasit modifiye kompozit rezin materyallerine liyofilize edilmiş Ag (gümüş) nanopartikül ilave edilerek fiziksel ve antibakteriyel özelliklerinin in vitro koşullarda incelenmesidir. Çalışmamızda, ortodontik bantlar geleneksel cam iyonomer (Ketac Cem), rezin modifiye cam iyonomer (Multi-Cure) ve poliasit modifiye cam iyonomer (Transbond Plus) bant simanları ve bunların %0,1 oranında liyofilize edilmiş Ag nanopartikül ilavesi yapılmış şekli ile toplam 138 dişe simante edilmiştir. Mekanik teste tabi tutulacak örneklere altı aylık yaşlandırma prosedürü uygulanmıştır. 'Instron cihazı (TSTM 02500, Elista, Turkey) ile bantların desimantasyonu, çekme kuvveti uygulayarak gerçekleştirilmiştir. Kopma gerçekleştiği anda ortaya çıkan maksimum kuvvet aletin üst parçasına bağlı sabit bir kuvvet ölçer yardımı ile ölçülmüş ve cihaza bağlı bilgisayar ile N (Newton) cinsinden kayıt edilmiştir. Newton cinsinden elde edilen değerler daha sonra Mpa = N/mm² denklemi kullanılarak megapaskala çevrilmiş, istatistiksel analizler MPa (megapaskal) cinsinden olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this in-vitro work is to examine the physical and antibacterial properties of the orthodontic tapes by adding lyophilized Ag nanoparticles (silver) to the conventional glass ionomer, resin-modified glass ionomer adhesive cement and polyacid modified composite resin materials used for the cementation of orthodontic tapes. In our study, the orthodontic bands were composed of conventional glass ionomer (Ketac Cem), resin modified glass ionomer (Multi-Cure) and polyacid modified composite resin (Transbond Plus) band cements and a total of 138 teeth were formed by the addition of 0.1% lyophilized Ag nanoparticles. The six month aging procedure was applied to the specimens to be subjected to the mechanical test. The desynthesizing of the bands with the 'Instron device (TSTM 02500, Elista, Turkey) was carried out by applying tensile force. The maximum force exerted on the break was measured with the aid of a fixed force gauge attached to the upper part of the instrument and recorded in N (Newton) with the computer connected to the instrument. The values obtained in Newtonian terms were then converted to megapask using the equation Mpa = N / mm², and the statistical analyzes were evaluated as MPa (megapascal).