A new method for hydroxychloroquine detection
Hidroksiklorokinin belirlenmesi için yeni bir yöntem
  1. Tez No: 727010
  2. Yazar: DİLEK ÜNAL TAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜL PERSİL ÇETİNKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Gümüş nanoparçacıklar (AgNPler) eşsiz optik ve fizikokimyasal özelliklere sahiptirler. Nanoparçacığın boyutuna, şekline ve içeriğine bağlı olan lokalize yüzey plazmon rezonans sinyali nanoparçacığın diğer türlerle etkileşimi sonucu değişiklik gösterebilir. Bu da nanoparçacıkların iyon, metabolit ve ilaç tayini gibi farklı amaçlar için çeşitli şekillerde hazırlanıp kullanılmasına olanak tanır. Bu tez kapsamında, sulu ortamda hidroksilorokininin (HCQ) tespiti için kolay, düşük maliyetli, hızlı bir yöntem geliştirilmiştir. HCQ sıtma, romatoid artrit ve lupus tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Ayrıca COVID-19 pandemisinin başlangıcında, tedavi amaçlı olarak tüm dünyada yoğun bir şekilde kullanılmıştır. Diğer ilaçlarda olduğu gibi, yüksek üretim seviyeleri, kontrolsüz kullanımı, ve uzun vadede su sistemlerinde birikmesi nedeniyle çevre sorunlarına neden olması ve de bir halk sağlığı sorunu haline gelmesi olasıdır. Bu sebeple de HCQ'nun özellikle sulu çözeltilerdeki tespiti için hızlı, basit ve hassas sensörlerin geliştirilmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tez kapsamında geliştirilen platformun optimize edilmiş koşullar altında (30.0 mM NaCl, oda sıcaklığı, 5 dakika inkübasyon) belirli ilaçlar ve kinolin türevleri arasından HCQ'ya karşı seçici olduğu belirlenmiştir. Geliştirilen sensörün LOD ve LDR değerleri sırasıyla 9.2 nM ve 18.0-240.0 nM olarak hesaplanmış ve uygulanabilirliği, HCQ'nın büyük bir miktarının vücuttan renal klirens yolu ile atılmasından dolayı, HCQ eklenmiş insan idrar numuneleri (50.0, 120.0 ve 240.0 nM HCQ) üzerinde test edilmiştir. Geri kazanım değerlerinin %86-98 aralığında olması geliştirilen platformun HCQ tespiti için basit, hızlı ve güvenilir bir araç olarak kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Silver nanoparticles (AgNPs) possess unique physicochemical and optical properties. Their localized surface plasmon resonance (LSPR) signal depends on size, shape and composition of the nanoparticles and may change with the intermolecular interactions providing opportunity to design distinct detection platforms for ions, metabolites or drugs. Here, a facile, cost-effective, rapid colorimetric method based on the citrate capped AgNPs (Cit-AgNPs) was developed for hydroxychloroquine (HCQ) detection in aqueous samples. HCQ is an antimalarial drug that has been used for the treatment of diseases such as malaria, rheumatoid arthritis and lupus. It was also extensively used during the initial phase of COVID-19 pandemic. As any other pharmaceutical, high manufacturing levels of HCQ and its uncontrolled use pose possible environmental problems and could become a public health concern due to its accumulation in water systems in the long run. Consequently, the development of fast, straightforward and sensitive sensors for HCQ in aqueous solutions is still in need. The developed platform within the context of this thesis was selective to HCQ among other drugs and quinoline derivatives under the optimized conditions (30.0 mM NaCl, room temperature, 5 minutes of incubation). Limit of detection (LOD) and linear dynamic range (LDR) of the developed platform were found as 9.2 nM and 18.0-240.0 nM, respectively. The applicability of the sensor was tested on HCQ spiked human urine samples (containing 50.0, 120.0 and 240.0 nM HCQ) since HCQ was mainly eliminated through renal clearance. The recovery range, determined to be as 86-98%, supporting the use of the developed platform for HCQ detection as a simple, rapid, and reliable tool.