Komplet hellp sendromlu olgularda maternal komplikasyonlara yol açan risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Risk factors for maternal complication in patients with complete hellp syndrome
  1. Tez No: 536216
  2. Yazar: SELÇUK ERKILINÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF GÜL YAPAR EYİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitimi ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: HELLP sendromu ile ilişkili olarak anne hayatını tehdit eden dissemine intravasküler koagülasyon (DIC), dekolman plasenta, akut renal yetmezlik, pulmoner ödem, subkapsüler karaciğer hematomu ve retinal ayrılma gibi ciddi komplikasyonlar tanımlanmıştır. Bu çalışmadaki amacımız Zekai Tahir Burak Hastanesi Perinatoloji Kliniğinde takip ve tedavisi yapılan HELLP sendromlu hastalarda komplikasyon gelişen ve gelişmeyen olguları karşılaştırmak ve komplikasyon gelişimi için risk faktörlerini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada HELLP tanı kriteri olarak Tennessee Sınıflama Sistemi kullanıldı: Hemoliz (H): anormal periferik yayma, artmış bilirubin (>1.2 mg/dl), artmış serum LDH (>600 IU/L). Artmış karaciğer enzimleri (EL): AST (aspartat aminotransferaz ve ALT alanin aminotransferaz ≥70 U/L). Azalmış trombosit sayısı (LP): 316 U/L olması, ALT değerinin>217U/L olması, total bilirubin değerinin>2.04 mg/dl olması, LDH değerinin >1290U/L olması ve platelet değerinin 44 mg/dl olması HELLP sendromlu olgularda komplikasyon gelişme riskini sırasıyla 3.7 kat arttırmakta idi. Total bilirubin değerinin >2.04 mg/dl olması HELLP sendromlu olgularda komplikasyon gelişme riskini sırasıyla 2.5 kat artırmakta idi. HELLP sendromlu olgularda platelet sayısının 50.000 hücre/L altında olması ve total bilirubin değerinin 2.04 mg/dl'nin üzerinde olması transfüzyon gereksinimini sırasıyla 4.2 kat ve 2.6 kat artırmakta idi. Eklampsi riskini LDH>1290U/L olması 4.1 kat ve baş ağrısının varlığı 3.4 kat artırmakta idi. Aynı zamanda anne yaşının küçük olması da eklampsi gelişme riski artmakta idi. Total bilirubin değerinin 2.04'ün üzerinde olması akut böbrek gelişme riskini 15 kat artırdığı gözlenmiştir. Sonuç: Komplet HELLP sendromlu olgularda AST değerinin >316 U/L olması, ALT değerinin >217 U/L olması, total bilirubin değerinin >2.04 mg/dl olması, LDH değerinin >1290U/L olması ve platelet değerinin
Özet (Çeviri)
Objecive: HELLP syndrome is known to be related with life threatening complications that disseminated intravascular coagulation, hematoma, abruptio placenta, acute renal failure, pulmonary edema, subcapsular liver hematoma and retinal detachment. We aimed to determine the risk factors for adverse maternal outcomes in women with complete HELLP syndrome. Material and Methods: HELLP syndrome was determined by the presence of all three of the following criteria: hemolysis (characteristic appearance of peripheral blood smear and serum lactate dehydrogenase [LDH] level ≥600 U/L or serum total bilirubin level ≥1.2 mg/dL), elevated liver enzymes (serum aspartate aminotransferase [AST] concentration≥70 U/L), and low platelet count (316 U/L, ALTvalue>217U/L, total bilirubin value>2.04 mg/dl, LDH value >1290U/L and platelet value 44 mg/dl has been found to increase the risk of maternal adverse outcomes 3.7 times. Total bilirubin levels greater than 2.04 mg/dl has been found to increase the risk of maternal adverse outcomes 3.7 times. The values for platelet levels lower than 50000/L and total bilirubin>2.04 mg/dl increased the risk of tranfusion of blood products 4.2 times and 2.6 times respectively. The risk of eclampsia increased 4.1 times and 3.4 times in the presence of LDH>1290U/L and headache. Younger maternal age also increases the risk of eclampsia. The risk of acute renal failure increases 15 times for the level of bilirubin>2.04 Conclusion: The risk factors for adverse maternal outcomes were as follows; AST >316 U/L, ALT>217U/L, total bilirubin>2.04 mg/dl, LDH>1290U/L and platelet44 and total bilirubin>2.04. Accordingly the patients with complete HELLP syndrome who have aforementioned conditions should be montorized closely in case of occurrence of a possible maternal complication.