Sıçanlarda deneysel hidrosefali modelinde beyin dokusunun radyolojik, biyomekanik ve histopatolojik özellikleri
Radiological, biomechanical and histopathological properties of brain tissues of rats with experimental hydrocephalus
  1. Tez No: 536215
  2. Yazar: MUSTAFA YAVUZ SAMANCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT EROL ÇELİK, UZMAN ŞİRZAT BEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Hidrosefalide görülen beyin hasarının patofizyolojisini ve arkasındaki mekanizmaları daha iyi anlamak, hidrosefali sonuçları üzerinde etkili olacak tanısal, gözlem ve tedavi araçlarının geliştirebilmesinde hayati öneme sahiptir. Bu çalışmada deneysel hidrosefali modelinde sıçan beyin dokusunun radyolojik, biyomekanik ve histopatolojik özelliklerinin gösterilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada 36 adet Sprague-Dawley erkek sıçan (21 günlük, ağırlıkları 150 ile 200 gram arasında değişen) kullanıldı. Hayvanlar rastgele kontrol (n=6), 1 haftalık hidrosefali (n=10), 2 haftalık hidrosefali (n=10) ve 3 haftalık hidrosefali (n=10) olacak şekilde gruplara ayrıldı. Kontrol grubundaki hayvanlara intratekal 0.02 mL serum fizyolojik, hidrosefali gruplarındaki hayvanlara 0.02 mL kaolin solüsyonu (200 mg/mL kaolin, 0.9% steril salin solüsyonu içinde) enjekte edildi. Manyetik rezonans görüntüleme sonrası tüm hayvanlara sağ frontoparietal yaklaşık 1 cm2kraniektomi yapılarak in vivo biyomekanik ölçümler yapıldı. Biyomekanik ölçümler sonrasında denekler sakrifiye edildi. Histopatolojik değerlendirmeler için beyin dokuları alındı. Bulgular: Ventriküler genişleme kaolin enjeksiyonu sonrası takip eden günlerde artan şekilde gözlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: A comprehensive understanding of the pathophysiology and mechanisms behind hydrocephalus is essential of the development of diagnostic tools. Monitoring techniques and specific interventions may improve the outcomes of hydrocephalus. In this study, the investigators tried to demonstrate radiological, biomechanical and histopathological properties of brain tissues of immature rats on experimental hydrocephalus. Materials and Methods: In this study, 36 Sprague-Dawley rats were used. All rats were males, 21 days old and weighed between 150 and 200 grams. The animals were randomly divided into 4 groups as: control (n=6), 1-week hydrocephalus (n=10), 2-week hydrocephalus (n=10) and 3-week hydrocephalus (n=10). While 0.02 mL saline solution was injected intrathecally to animals in control group, 0.02 mL of kaolin suspension (200 mg/mL kaolin in 0.9% saline) was injected to animals in hydrocephalus groups. After magnetic resonance imaging, all animals underwent a 1-cm2 right frontoparietal cranienctomy and in-vivo biomechanical tests were performed. Finally, all animals were sacrified under general anesthesia and their brain tissues were extracted for histopathological investigation. Results: Ventricular enlargement was significant following kaolin injection in subsequent days.