Transüretral rezeksiyon (tur) planlanan mesane tümörlü olgularda genel ve spinal anestezi öncesi uygulanan obturator sinir bloğu etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of obstructor nerve block before general and spinal anesthesia for patients with bladder cancer in planned transuretral resection (tur)
  1. Tez No: 536224
  2. Yazar: İHSAN GÜNEY
  3. Danışmanlar: UZMAN GÜLDENİZ ARGUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Transüretral rezeksiyonunda (TUR) adduktor spazma engel olabilmek için hem genel anesteziye hem de spinal anesteziye ilave olarak obturator blok yapılması önerilmektedir Bu çalışmada da TUR planlanan mesane tümörü olgularında, genel ve spinal anestezi öncesi uygulan obturator sinir bloğunun addüktör kas spazmını engellemekteki etkinliği karşılaştırıldı. Gereç ve Yöntem: Etik kurul onayı ve hasta onamı alındıktan sonra 18-80 yaşları arasında, ASA I-III lateral duvar mesane tümörü için transüretral rezeksiyon planlanan 64 hasta çalışmaya alındı. Randomize olarak 64 hasta iki gruba ayrıldı. Grup GA+OB (n=32, genel anestezi + obturator blok ); Grup SA+OB (n=32, spinal anestezi +obturator blok). GA+OB grubundan 2 hasta, SA+OB grubundan 1 hasta yeterli obturator blok elde edilemediği için çalışma dışı bırakıldı. Obturator blok yapıldıktan sonra standart bir spinal anestezi veya LMA kullanılarak nöromusküler blokaj yapılmadan genel anestezi uygulandı. Adduktor kas gücü sfingomanometre ile blok uygulamasından önce ve sonra bir dakika aralıklarla blok oluşuncaya kadar ve postoperatif değerlendirildi. İntraoperatif adduktor spazm, adduktor yanıt şiddeti (hafif, orta, şiddetli) ve cerrahi memnuniyet (mükemmel, iyi, orta, kötü) kaydedildi.
Özet (Çeviri)
To prevent adductor spasm in transurethral resection (TUR), obturator block is recommended in addition to general anesthesia and spinal anesthesia. In this study, we compared the efficacy of obturator nerve block to prevent adductor muscle spasm in general and spinal anesthesia cases. Materials and Methods: Sixty-six consecutive patients who underwent transurethral resection for ASA I-III lateral wall bladder tumor between 18-80 years of age were included in the study. 64 patients were randomly divided into two groups. Group GA + OB (n = 32, general anesthesia + obturator block); Group SA + OB (n = 32, spinal anesthesia + obturator block). Two patients from the GA + OB group and 1 patient from the SA + OB group were excluded because they did not obtain sufficient obturator blocks. After the obturator block was made, general anesthesia was performed without using a standard spinal anesthesia or LMA without neuromuscular blockade. The adductor muscle strength was assessed postoperatively until the block was formed one minute before and after the block application with the sphygmomanometer and postoperatively. Intraoperative adductor spasm, adductor response severity (mild, moderate, severe) and surgical satisfaction (excellent, good, moderate, bad) were recorded.