Obtorator blok uygulanmış transüretral rezeksiyon yapılacak mesane tümörü olgularında epidural anestezinin genel anestezi ile karşılaştırılması
Obtorator blok uygulanmiş transüretral rezeksi̇yon yapilacak mesane tümörü olgularinda epi̇dural anestezi̇ni̇n genel anestezi̇ i̇le karşilaştirilmasi
- Tez No: 634743
- Danışmanlar: DR. İLKAY BARAN AKKUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Bu çalışmada mesane yan duvarı tümörü olan ve TUR planlanan, levobupivakain ve lidokain kullanılarak obturator blok yapılmış hastalara epidural anestezi ve genel anestezi uygulanarak hemodinami, komplikasyonlar, postoperatif ağrı, bulantı, kusma, hasta ve cerrah memnuniyeti açısından karşılaştırmayı amaçladık. Yöntem: Çalışmamızda lateral duvar mesane tümörü olan 50 hasta önce Labat'ın klasik tekniği kullanılarak % 0.5 5ml levobupivakain (75mg) ve lidokain %2 5ml (100mg) ile obturator blok uygulandıktan sonra; hastalar kapalı zarf yöntemiyle rastgele olarak epidural anestezi + obturator blok (Grup E, n=25) veya genel anestezi + obturator blok (Grup G, n=25) olacak şekilde 2 gruba ayrıldı. Grup E'de oturur pozisyona alınan hastalara cilt antisepsisi sağlandıktan sonra 18 gauge epidural iğne ile L3-4 veya L4-5 intervertebral aralıktan girilerek 75 mg (15ml) levobupivakain, 5 ml serum fizyolojik ile beraber tek doz olarak uygulandı. Grup G'de indüksiyon IV propofol 2 mg.kg-1, rokuronyum 0.3 mg.kg-1, lidokain HCL %2 1mg.kg-1 ile sağlanarak uygun boyda laringeal maske (LMA) yerleştirildi. Obturator blok öncesi, 5.dk sonrası , epidural veya genel anestezi öncesi ve sonrası, cerrahi sırasında 5 dakika ara ile kalp hızı (KH), ortalama kan basıncı (OKB), periferik oksijen saturasyonu (SpO2), derlenme sırasında 5. dak, 10.dak, postoperatif 1.saat, 6.saat, 12.saat, 24.saat KH, OKB,SpO2, VAS skorları, bulantı kusma metpamid ve analjezik ihtiyacı, mobilizasyon zamanı, komplikasyonlar, cerrah ve hasta memnuniyeti kaydedildi. Bulgular: Hastalarımız demografik veriler yönünden benzerdi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to compare hemodynamic parameters, complications, postoperative pain, nausea, the satisfaction of patient and surgeon between epidural anaesthesia and general anaesthesia after performing obturator block using levobupivacain and lidocain in patients undergoing TUR for the tumors on the lateral wall of the urinary bladder. Methods: In our study after obturator block with 0.5% 5ml levobupivakain (75mg) and lidocain 2% 5ml (100mg) using Labat's classical technique, 50 patients who have tumor on the lateral wall of the urinary bladder were randomized into two groups of Group E (epidural anaesthesia+ obturator block, n= 25) and Group G (general anaesthesia+ obturator block, n= 25) using sealed envelope. In Group E, 18 Gauge epidural needle was inserted through L3-4 or L4-5 intervertebral space while the patients were placed in sitting position and epidural block performed with 75 mg (15ml) levobupivacain and 5 ml serum physiologic (SF). In Group G, after induction of general anaesthesia with iv propofol 2 mg.kg-1, rocuronyum 0.3 mg.kg-1, lidokain HCL 2% 1mg.kg-1 laryngeal mask airway (LMA) was inserted. MAC 2 % sevofluran, 50 % N2O and %50 oxygen were used for maintenance of anaesthesia. Heart rate (HR), mean arterial pressure (MAP), saturation of peripheral oxygen (SpO2) were recorded before obturator block, after 5 minute, before epidural and general anaesthesia, every 5 minutes intraoperatively. VAS scores in 5th and 10th minute of the recovery period, at postoperative 1st, 6th, 12th and 24th hour, nausea and vomiting, requirement for metpamid and analgesic, mobilisation time, complications, the satisfaction of surgeon and patient were recorded. Results: Demographic data were similar among our patients (p>0.05).