Dört farklı nikel titanyum döner eğe sisteminin döngüsel yorgunluk dirençlerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
A comparative investigation of cyclic fatigue resistance of four different nickel ti̇tanium rotary file systems
  1. Tez No: 536246
  2. Yazar: FARUK FURKAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL KOÇAK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı farklı alaşım özelliklerine ve üretim şekillerine sahip ProTaper Next, Hyflex CM, TF-Adaptive ve 2Shape marka Nikel Titanyum döner eğe sistemlerinin döngüsel yorgunluk dirençlerinin karşılaştırılması ve döngüsel yorgunluğa bağlı görülen yüzey değişikliklerinin taramalı elektron mikroskobu ile incelenmesidir. Çalışma kapsamında 4 farklı eğe sisteminden 30'ar adet olmak üzere toplamda 120 adet eğe kullanıldı. Standartizasyonu sağlamak için her bir döner eğe sisteminin #25/0.06 apikal çapa ve taper açısına sahip eğeleri seçildi. Statik model deney düzeneğinde 60°'lik kurvatür eğimine, 5 mm yarıçapa ve 1,5 mm kanal iç çapına sahip yapay kanallarda eğeler kırılıncaya kadar, üretici firmanın talimatlarına uygun rpm ve tork değerlerinde, rotasyon hareketi yaptırıldı. Eğelerin kırılma zamanı dijital kronometre ile kaydedildi ve dönme hızı ile çarpılarak tur sayıları sayısal olarak hesaplandı. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediği Kolmogorov-Smirnov testi kullanılarak değerlendirildi. Normal dağılıma uyduğu görülen verilerin karşılaştırılmasında Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) testleri uygulanmış olup farklılıkların kaynağını belirlemek için Bonferroni post hoc analiz kullanıldı. Çalışmamızın istatiksel analiz sonuçlarına göre eğelerin kırılıncaya kadar yaptığı tur sayı değerlerinin 2'li gruplar arasında yapılan karşılaştırmasında; her eğe grupları arasında anlamlı fark bulunmuştur. Eğelerin kırılıncaya kadar yaptığı tur sayı değerleri yüksekten düşüğe; Hyflex CM, TF-Adaptive, Protaper Next, 2Shape olarak sıralanmıştır. Kırılma yüzeyleri taramalı elektron mikroskobu ile incelenmiş ve kırılmaların döngüsel yorgunluk sonucu oluştuğu belirlenmiştir. Döngüsel yorgunluk sonucu kırılmaya karşı en dirençli eğe sistemi Hyflex CM; en düşük eğe sistemi ise 2Shape'dir. Üretim şekilleri, alaşım özellikleri ve eğelerin hangi fazda üretildiği gibi faktörler eğelerin klinik kullanım ömrünü etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the cyclic fatigue resistance of ProTaper Next, Hyflex CM, TF-Adaptive and 2Shape nickel titanium rotary file systems with different alloy properties and production methods, and to investigate the surface changes due to cyclic fatigue by scanning electron microscopy. In our study, 120 files were used in 4 groups, each having 30 files. To ensure standardization, files with apical diameter and taper angle of #25/.06 of each rotary file system were selected. Static model test setup, in rpm and torque values according to the manufacturer's instructions, files were rotated in artificial root canals with 60° angle of curvature, 5 mm radius and 1.5 mm inner diameter, until the files failed. The time for failure of files was recorded with a digital chronometer and multiplied by the rotation speed to calculate the number of cycles. Distrubution of data were evaluated by using Kolmogorov-Smirnov test. One-way analysis of variance (ANOVA) tests were applied to compare the data which were observed to be in normal distribution and Bonferroni post hoc analysis was used to determine the source of the differences. According to the results of statistical analysis of our study, the number of cycles for the failure of files were compared between groups; significant differences were found between groups. The number of cycles for failure of files were recorded from highest to lowest as; Hyflex CM, TF-Adaptive, Protaper Next, 2Shape respectively. Failure surfaces were examined by scanning electron microscopy and failures were determined as a result of cyclic fatigue. The cyclic fatigue resistance was found highest in Hyflex CM system, whilst lowest in 2Shape file system. Factors such as production patterns, alloy properties and the phase in which the files were produced may affect the lifespan of the file systems.