Çağdaş sanatta biçim ve kavram olarak iç ve dış yapı ilişkileri
  1. Tez No: 53627
  2. Yazar: NURDAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BALKAN NACİ İSLİMYELİ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Sanatın yaratma evrimi insanın gelişim evrimi ile şekillendi. İnsan uzun yıllar kültür ve bilim alanında bilgilenme, yenilenme süreci yaşadı. Yirminci Yüzyılın başı bilim, felsefe ve teknolojik gelişmelerle sanatı da devinim içine soktu. Çağ değişimi geleneksel idealist Batı sanat kuramlarına tepki gösterdi. Bilim ve teknolojideki hızlı değişim, farklı görsel değerlerin ve yeni kavramların da gelişmesini sağladı. Diyalektik dil, sanatçı ve sanat yaratımı üzerinde etkisini artırdı. Sanatçının görsel dünyaya sanatçı kimliği ile farklı biçimde yaklaşması ve algılaması, dış güçlerle içsel sezgilerinin bilimsel çözümlemelerle oluşturduğu nesnel gerçekliğe geçişi çağın en önemli sanat akımı Kübizmle oldu. Konumu içeren; Çağdaş Sanatta Biçim ve Kavram Olarak İç ve Dış Yapı ilişkilerini, formun dış ve iç yapısı (tekstür ve strüktür) bağlamında ele alıp, Kübizm'in şekillendirdiği yüzey - hacim ilişkilerinin evrelerini, rölyef konstrüksiyonlarından resim - heykel sentezine geçiş ve günümüz çağdaş sanatıyla olan ilişkilerini irdeledim. Araştırmamın içeriğini oluşturan konu başlıklarını, kendi dönemlerindeki sanat akımları ve kavramlarıyla ve sanatçılarıyla incelemeye çalıştım. Kübizm'in yeni tanımlamasıyla kurmacılık sanatının, resimden rölyef konstrüksüyonuna, Rus Konstruktivizmi'nden Amerikan soyut sanatına, mimariye, kavram sanatından günümüz çağdaş sanatına değin vardığı sonuçlar çok önemlidir. Kübüzm ile şekillenen konstrutivist düşüncenin tüm çağdaş sanatlar üzerinde büyük etkisi oldu. Braque ve Picasso'dan Tatlin'i de etkilemeye devam eden temel rölyef olarak geliştirilen yeni sanatsal obje kurmacılık sanatı, buradan başlayarak Richard Tuttle'nin en küçük rölyefine ve bir Thomas Virnich'in veya bir Tony Gragg'ın yer kaplayan çalışmalarına kadar etkisini göstermiştir. Günümüz Çağdaş sanatında biçim ve içeriğin sanat yapıtıyla olan ilişkisi malzemenin anlamı ile de bir bütünlük oluşturarak; sanatın gerekliliğinikültürel işlevi, iletişim, bilgilendirme, eğitim gibi işlevlerle de sanat - yaşam bağlamında yerine getirmektedir. Yaratıcılık hiç bir zaman yoktan var olmadı. Deneyimlere dayalı yaşanan tüm evrimler, sürekli yeniye bilinmeyene doğru cesaretli atılım, sanatçının kişilik özellikleri ve çağın özellikleri ile açıklanabilir. Bu verilerin en önemlisi ise sanatçının kendi açıklamaları olmuştur. Ben bu bağlamda gereken yerlerde sanatçıların açıklamalarına yer vermeye çalıştım.
Özet (Çeviri)
The creation evolution of art has been formed alongside the development evolution of mankind. Humanity has witnessed a period of gaining knowledge and becoming renovated in the spheres of culture and science for many years. The beginning of this century has brought mobility to art through the developments in science, philopsophy and technology. Age change has reacted against traditional - idealist West art theories. The fast change in science and technology has provided the spread of different visual values and 'of new concepts. Dialectical language has increased its effect on artist and art creation. Artist's handling and perception of the visual world with his/her artist identity in a different way, his/her transition to objective reality as a combination of environmental factors and his/her inner intuitions that is combined through scientific analysis has been allowed by means of the most significant art school of the age: Cubism. I have discussed Relations of Texture and Structure as Form and Concept in Contemporary Art that includes my subject, considering them in the context of texture and structure of the form, the stages of surface-volume relationships formed by Cubism, and their relations with the transition from bas-relief constructions to painting - statue synthesis and with today's contemporary art. I have tried to investigate the subject-titles constituting my research in the context of art schools. concepts and artists of their own period. Attained results of with the new desecription of Cubism the art of Costructivism from painting to bas-relief from Russian Costructivizm to American abstract art. architecture, from concept art to todays contemporary art are very important. There has been a greath effect of Constructivist thought formed by Cubism on the entire contemporary arts. The new artistic object constructivism which was developed as basic bas - relief has continued to effect the works of the artists from Braque and Picasso to Tatlin. from Richard Tuttle's smallest bas-relief to the impressing works of Thomas Virnich or Tony Gragg.The relation of form and content with work of art in today's contemporary art, constituting an integrity also with the meaning of the material realizes its functions such as, the necessity of art, culture, communication and education. Creativity has never been created from inexistence. All of the evolutions based on the experiences can be explained with steady courageous onset towards new and unrevealed, with personality charecteristics of the artist and with the characteristics of the period. The most important one of these data is the own statements of the artist. In this context, I have tried to include artists statements when necessary.