Türkiye'deki sağlık turizmi çeşitliliğini artırmak için yeni bir model önerisi; sağlıklı yaşam kampüsü (SAYKA)
A new model of the proposal to increase the diversity of health tourism in Turkey; the healthy living campus (SAYKA)
- Tez No: 536291
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR SUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Turizm, Health Care Management, Tourism
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Yapılan bu çalışma, dünyada giderek artan pazar hacmi ile sağlık turizmi alanında ülkemizin pazardaki durumunu incelemek ve pazar payını artırabilmek amacıyla sektördeki paydaşlarının yararlanabileceği öneriler geliştirmek amacıyla hazırlandı. Dünyada ve ülkemizde son yıllarda sağlığın bölünemez olduğu daha da anlaşılmıştır. Sağlığa karşı yaklaşımın bütüncül olması sağlık turizminde de geçerliliğini devam ettirecektir. Sağlık turizminde bütüncül yaklaşımda ise tamamlayıcı tıp uygulamalarının önemi artacaktır. Hem sağlıklı hem de iyi bir görünüme sahip olmak giderek daha önemli hale geldi. Çünkü insanlar ya da“tıbbi tüketiciler”artık“harika görünmek”istedikleri için sağlık turizmindeki arza karşılık vermeye devam edecekler. Bu durum da insanları, daha kolay seyahat edebildiği global dünyada birer potansiyel“sağlık mültecisi”yapıyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) sağlığı,“kişinin fiziksel, ruhsal ve sosyal yönden tam bir iyilik hali içinde hissetmesi”olarak tanımlamaktadır. DSÖ Avrupa Konseyi'nde“Herkes İçin Sağlık”kavramı öne çıkartılmıştır. Bu kavram içeriğinde hayata sağlık katmak, hayata yıllar katmak, yıllara hayat katmak ve sağlıkla hakkaniyet en temel kavramları oluşturmuştur. Bu doğrultuda oluşturulacak sağlık turizminde çeşitliliği artıracak yeni bir model önerisi“Sağlıklı Yaşam Kampüsü (SAYKA)”nde,“Sağlıklı Yaşamı Koruma ve Destekleme Programları”adı altında kanıta dayalı medikal uygulamalarla beraber integratif Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (GETAT) uygulama yöntemlerinin kullanılacağı konaklamalı fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezlerinde programlar oluşturulacaktır. Bilinen tıbbi uygulamalarla birlikte kullanılan tamamlayıcı yöntemler, modern sağlık hizmetlerinin ikamesi olarak kullanılmak yerine hasta ve hasta yakınlarına destek olma amacı taşımaktadır. Programların genel amacı bireylere sağlıklı yaşam biçimi alışkanlıkları kazandırılarak yaşam kalitesinin arttırılmasıdır. Sonuç olarak, sağlık sektörü̈ ile geleneksel turizmin kapsadığı diğer alanların birlikte hareket etmesi ile ülkemizin sağlık turizmi sektöründe rekabet gücünün artırılması sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
This research was prepared to analyze conditions of Turkey in the health sector with increasing market volume and in the field of health tourism. It was developed about useful suggestions for stakeholders in the sector in order to increase the market share. In recent years, it is more understandable that health is indivisible in the world and in our country. The holistic approach to health tourism will continue its validity in health tourism. In holistic approach in health tourism, the importance of complementary medicine practices will increase. Having both being healthy and good appearance has become increasingly important because people or“medical consumers”will continue to respond to the supply of health tourism to have a great appearance. It makes a potential“Health Refugee”in the global world where people can travel more easily. The health is defined as a state of complement, physical, mental and social well-being by the World Health Organization. The concept of“health for everyone”was highlighted in the World Health Organization European Council. In the content of this concept, adding the health to the life, supplementation of years to the life, to bring the life to many years and rightness with health have formed the most fundamental concepts. With this direction, programs will be established in“the Healthy Living Campus”(SAYKA) which is the new model to increase diversity in the health tourism, and in the physical therapy and rehabilitation centers where the integrated traditional and complementary medicine applications methods will be used together with the evidence-based medical practices under the name of healthy life protection and support programs. Complementary methods used with known medical applications aims to support patients and their relatives are instead of using as a substitute for modern health services. The general objective of the programs is to improve the quality of life by providing healthy lifestyle habits to individuals. As a result, competitiveness in the field of health tourism in Turkey will improve its cooperations with the health sector and other traditional tourist area.