Baz istasyonu kaynaklı özgül soğurma oranı: Ölçümlerve değerlendirmeler
Measurements and evaluations of the sar value from abase station
  1. Tez No: 536292
  2. Yazar: AHMET TURGUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEGÜM KORUNUR ENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Özgül Soğurma Oranı olarak anten tasarım sürecinde önemli parametrelerden biridir. Bu yüksek lisans tezinde cep telefonlarından ayrı olarak baz istasyonlarının neden olduğu Özgül Soğurma Oranı değerleri, iki farklı frekansta kullanılan GSM Sinyal Üreteçleri yardımıyla standardlara uygun bir SAR laboratuvarında yapılan ölçümlerle elde edilmitir. Bu laboratuvarın çalışma şekli ve ortam koşullarından standardlarla birlikte ayrıntılı bir şekilde bahsedilmiştir. CST STUDIO SUITE programında, laboratuvar ortamının benzetimi oluşturularak insan kafa bölgesinde bulunan farklı dokularda, farklı güçlerde oluşan Özgül Soğurma Oranı (SAR) değerleri gözlemlenmiştir. Bu değerler farklı hesaplamalı insan modellerinde tüm kafa bölgesi için ve deri, yağ, kas, beyin, göz dokuları için ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Hesaplamalı insan modeli kullanılarak yapılan ölçümler sonrasında canlı denek veya kadavra kullanmaksızın BTK'nın belirlediği Elektrik Alan sınırlarının altında veya üzerindeki maruz kalma durumları SAR değeri açısından yapılan kıyaslamalarla değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The specific absorption rate is one of the important parameters in the antenna design process. In this master thesis, specific absorption rate values which are caused by base stations separately from mobile phones were obtained by measurements made in a SAR laboratory according to standards with the help of GSM Signal Generators used in two different frequencies. The working conditions of this laboratory and the environmental conditions are discussed in detail together with the standards. In the CST STUDIO SUITE program, simulation of the laboratory environment was performed and specific absorption rate (SAR) values of different strengths were observed in different tissues in the human head region. These values were evaluated separately for whole head region and for skin, fat, muscle, brain and eye tissues in different computational human models. After the measurements made using the computational human model, exposure conditions below or above the boundaries of the Electric Field determined by the ICTA without the use of live subjects or cadavers were evaluated in terms of the SAR value.