Hatay ili odun dışı orman ürünlerinde stratejik yönetim: GZFT analizi ile durum değerlendirmesi
Strategic management at non-wood forest products in Hatay province: Situation assessment with SWOT analysis
  1. Tez No: 536370
  2. Yazar: SELVER OKTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Türkiye biyolojik çeşitliliğin fazla olmasından dolayı odun dışı orman ürünleri açısından geniş bir yelpazeye sahiptir. Üretilen ürünler gıda, sağlık, kozmetik sektörü gibi birçok alana hitap ederek Ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır. İhracat raporları incelendiğinde elde edilen maddi değerin küçümsenmeyecek kadar fazla olduğu görülmektedir. Bu çalışma, Hatay'da bulunan odun dışı orman ürünleri hakkında bilgi vermektedir. Hatay'da bulunan odun dışı orman ürünleri hem köylülere hem de Orman Müdürlüğü'ne gelir kaynağı olmuştur. Hatay odun dışı orman ürünleri açısından zengin kaynaklara sahiptir. Hatay'da bulunan odun dışı orman ürünlerinden Fıstık Çamı, Defne, Adaçayı, Menengiç, Kekik, Meşe, Keçiboynuzu, Ihlamur, Andız ve Çakşırotu hakkında bilgi verilmiş olup; 2015, 2016 ve 2017 yıllarında Orman Müdürlüğüne gelir durumu incelenmiştir. Ayrıca çalışma grubu oluşturulmuş olup, beyin fırtınası yöntemiyle GZFT(SWOT) Analizi yapılarak odun dışı orman ürünlerinin güçlü yönleri, zayıf yönleri, tehditleri ve fırsatları hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey has a wide range of non-wood forest products due to its high biodiversity. The products that are produced contribute to the country's economy by addressing many areas such as food, health, cosmetics and so on. When the export reports are examined, it is seen that the material value obtained is too much to be underestimated. This study provides information about non-wood forest products in Hatay. Non-wood forest products in Hatay have been sources of income for both villagers and Forestry Directorate. Hatay has rich resources for non-wood forest products. Among the non-wood forest products in Hatay, hazelnut Pine, Laurel, Sage, Menengiç, thyme, Oak, Carob Tree, Lime, Samphire and Ferula elaeochytri were informed about the income status of the Forest Directorate in 2015, 2016 and 2017. In addition, a working group was formed and by analyzing GZFT(SWOT) by brainstorming method, information was given about the strengths, weaknesses, threats and opportunities of non-wood forest products.