Kuraklık stresi altındaki ekinezya (Echinaceae purpurea L.)' da deniz yosununun büyüme parametreleri ile fizyolojik ve biyokimyasal değişimler üzerine etkisi
The effect on physiological and biochemical changes wi̇th growth parameters of seaweed in echinacea under the drought stress (Echinaceae purpurea L.)
- Tez No: 536379
- Danışmanlar: PROF. DR. RÜVEYDE TUNÇTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma, Echinacea purpurea L.'da PEG 6000 ile oluşturulan farklı ozmotik basınçta (kontrol,-0.5 MPa, -1.0 MPa ve -1.5 MPa) kuraklık stresi ile deniz yosunu (Ascophyllum nodosum) (kontrol, 2, 4 ve 6 cc/l) uygulamalarının büyüme parametreleri ile biyokimyasal değişiklikler üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Deneme Tesadüf Parsellerinde Faktöriyel Deneme Deseni' ne göre 4 tekerrürlü olarak kontrollü iklim odasında yürütülmüştür. Çalışmada Ekinezya bitkisinin kök uzunluğu, gövde uzunluğu, kök yaş ağırlığı, gövde yaş ağırlığı, kök kuru ağırlığı, gövde kuru ağırlığı, yaprak alanı, klorofil miktarı, yaprak dokularında iyon sızıntısı, lipid peroksidasyon düzeyi (MDA), yaprak dokularında bağıl su içeriği, membran dayanıklılık indeksi, toplam antioksidan ve toplam fenolik miktarları incelenmiştir. Araştırma sonucunda; kuraklık stresinin bitkinin kök yaş ve kuru ağırlığı, gövde yaş ve kuru ağırlığı, kök ve gövde uzunluğu, yaprak alanı, yaprak dokularında bağıl su içeriği ve membran dayanıklılık indeksini azalttığı, lipid peroksidasyon düzeyi (MDA), yaprak dokularında iyon sızıntısı ve toplam antioksidan madde miktarında ise artışlara neden olduğu belirlenmiştir. Kuraklık stresi, klorofil oranı ve toplam fenolik madde miktarı üzerine ise önemli bir etkide bulunmamıştır. Deniz yosunu ile kuraklık stresinin bitki üzerindeki olumsuz etkileri azaltılmıştır. Deniz yosunu uygulamalarının, lipid peroksidasyon düzeyi (MDA) ve yaprak dokularında iyon sızıntısı dışında incelenen (kök uzunluğu, gövde uzunluğu, kök yaş ağırlığı, gövde yaş ağırlığı, kök kuru ağırlığı, gövde kuru ağırlığı, klorofil oranı ve membrane dayanıklılık indeksi) üzerindeki etkisi olumlu ve arttırıcı yönde olmuştur. Deniz yosunu uygulaması, yaprak dokularında bağıl su içeriği, yaprak alanı, toplam antioksidan ve fenolik madde miktarını etkilememiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects on biochemical changes with growth parameters of seaweed (Ascophyllum nodosum) extract applications (control, 2, 4 and 6 cc/l) and drought stress at the different osmotic pressure (control,-0.5 MPa, -1.0 MPa and -1.5 MPa) generated by PEG 6000 in echinacea. The experiment was arranged by Factorial designed in Completely Randomized Designed with four replications in controlled climate room. In this study, root length, shoot length, root and shoot fresh weight, root and shoot dry weight, leaf area, chlorophyll content, ion leakage in leaf tissues, lipid peroxidation level (MDA), relative water content in leaf tissues, membrane endurance index, total antioxidant and total phenolic content of echinacea plant were investigated. As a result of the research; it was decreased the root fresh and dry weight, shoot fresh and dry weight, root and shoot length, leaf area, membrane endurance index, relative water content in leaf tissues of drought stress. It was determined caused to increase the level of lipid peroxidation (MDA), ion leakage in leaf tissues and total antioxidant substance amount. Drought stress did not have a significant effect on chlorophyll content and total phenolic content. It has been reduced with seaweed applications the negative effects on the plant of drought stress. It has been positive and incresing the effects on examined parameters (root length, shoot length, root and shoot fresh weight, root and shoot dry weight, chlorophyll content and membrane endurance index) except for lipid peroxidation level (MDA) and ion leakage in leaf tissues of seaweed applications. Seaweed application did not affect relative water content in leaf tissues, leaf area, total antioxidant and the phenolic substance amount.