Diz osteoartriti olan olgularda hareketin gözlemlenmesi yönteminin ağrı, fonksiyonel düzey ve beyin hemodinamiği üzerine etkileri
Effects of action observation method on pain, functional level and brain hemodynamics in patients with KNEE osteoarthritis
- Tez No: 536435
- Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA CANDAN ALGUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Diz osteoartriti (OA) olgularında, hareketin gözlemlenmesi (HG) terapisinin egzersiz ile kombine olarak uygulandığı ve sonuçların nörogörüntüleme yöntemlerinden biri olan İşlevsel Yakın Kızılaltı Spektroskopi (İYKAS) ile değerlendirildiği bir çalışma daha önce gerçekleştirilmemiştir. Çalışmamızın amacı, diz OA olgularında, egzersiz tedavisi ile birlikte uygulanan HG terapisinin, yalnızca egzersiz tedavisine göre etkinliğini araştırmaktı. Ağrı şiddeti, beyin hemodinamik yanıtı (İYKAS yöntemi), fonksiyonel düzey (WOMAC ve Zamanlı Kalk Yürü Testi), basınç ağrı eşiği, eklem hareket açıklığı, kas kuvveti, ağrıyı felaketleştirme düzeyi ve kinezyofobi değerlendirmeleri gerçekleştirildi. Diz OA tanılı 19 hasta randomizasyonla HG terapisi ve egzersiz (HG+EGZ) (n:10) ile egzersiz (EGZ) (n:9) olarak iki gruba ayrıldı. Egzersiz tedavisi, haftada 3 gün olacak şekilde 18 seans uygulandı. HG+EGZ grubuna, egzersize ek olarak, günlük yaşamda gerçekleştirilen aktivitelerin yer aldığı 15 dakikalık video kaydı izletildi.
Özet (Çeviri)
There is no study investigated the effects of action observation therapy (AOT) combined with exercise and evaluated the results with functional near infrared spectroscopy (fNIRS) in patients with knee osteoarthritis (OA). The aim of this study was to explore the efficacy of AOT therapy combined with exercise versus only exercise in patients with knee OA. Pain severity, brain hemodynamic response with fNIRS, functional level (WOMAC and Timed Up and Go Test), pressure pain threshold, range of motion, muscle strength, pain catastrophization and kinesiophobia were evaluated. Nineteen patients with knee OA were divided into two groups as AOT and exercise (AOT + EX) (n: 10) and exercise (EX) (n: 9). Exercise therapy was performed for 3 days in a week, in total 18 sessions. AOT+EX group watched a 15-minute length video including the activities performed in daily life.