Döner makina elemanların titreşim analizi ile kestirimci bakımı
Predictive maintenance of rotary machine elements by use of vibration analysis
- Tez No: 536493
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VEDAT TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Kestirimci bakım anlayışı ''bakım'' kavramına bilimsel ve belirli bir sistem içerisinde yaklaşır. Endüstride kullanılan makinelerin daima maksimum seviyede üretim gerçekleştirmesi hedeflenir. Bu hedefin önündeki en büyük engellerden biri makinelerin verimsiz çalışması veya bir arıza nedeniyle üretime ara vermesidir. Döner makine elemanları aşınma, yorulma, hatalı montaj, hatalı imalat gibi kök nedenlerden kaynaklı olarak makinelerde arızalara ve bu arızalar da üretim hedeflerinin gerçekleşememesine neden olur. Titreşim analizi makinelerin verimliliklerini istenilen seviyede tutmak ve beklenmedik arızalardan kaçınarak üretim kayıplarını engellemek için kullanılan etkili bir tekniktir. Titreşim analizi tüm dünyada ve ülkemizdeki çelik, çimento ve kağıt gibi endüstri alanlarında - özellikle rulman arızalarının tespiti için – yaygın şekilde kullanılmaktadır. Bu çalışmada çimento endüstrisinde faaliyet gösteren bir fabrikanın ana baca gazı fanında yaşanan rulman arızası titreşim analizi metoduyla incelenmiştir. Çalışmada bakım yaklaşımları, titreşim ve titreşim temelleri, titreşim analizi yöntemi ile tespit edilmesi mümkün olan başlıca arızalar, titreşim analizi yöntemi ile rulman arızalarının tespiti incelenerek ana baca gazı fanında uygulanan örnek olaya yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of ''maintenance'' is approached scientifically and in a particular system by predictive maintenance concept. It is aimed to have full performance of production from the machines used in the industry. One of the biggest obstacles to this aim is non-productive machines or pausing the production because of a breakdown. Rotary machine elements can cause breakdown in the machines because of some primary reasons such as; abrasion, fatigue, wrong mounting and fabrication etc. and these breakdowns lead to not reaching manufacturing aims. Vibration analysis is the effective technique used to keep the machine productivity at the necessary level and to restrain loss of production by avoiding unexpected defects. Vibration analysis is commonly used in some industries like steel, cement and paper; especially for detection of roller bearing malfunction. In this study, roller bearing failure in the main chimney fan of a factory which is operated in cement industry is researched through vibration analysis method. In the study, maintenance philosophies, basis of vibration, main failures that can be detect by the vibration analysis are mentioned and the incident applied to the fan of main chimney has been given publicity by examining roller bearing failure thanks to vibration analysis.