Plevral sıvı transuda-eksuda ayırımında tiyol disülfit dengesinin yeri
  1. Tez No: 536492
  2. Yazar: OSAMA B.A ABUZAINA
  3. Danışmanlar: UZMAN HABİBE HEZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Giriş: Plevral sıvı, primer akciğer hastalıkları, primer malign plevral tümör, sistemik bir hastalık veya başka bir organa ait hastalığın komplikasyonu sonucu gelişir, Klinik ve radyolojik olarak yüksek olasılıkla kalp yetmezliği düşünülen ve minimal plevral sıvı saptanan hastalar hariç her hastada daha ileri tetkiklere geçmeden önce ilk aşamada torasentez yapılmalıdır. Plevral sıvının aspire edilmesini takiben eksüda veya transüda olarak tanımlanmalıdır. Oksidatif stres boyutlarının fazla olması veya koruyucu mekanizmaların yetersiz kalması durumunda oksidatif hasar oluşmaktadır. Reaktif oksijen türevlerinin vücutta yaptığı hasarları önlemek üzere görevli savunma sistemlerine antioksidan savunma sistemleri adı verilir. Tiyol; hücrelerde herhangi bir oksidatif stres durumunun oluşumunu önlemede kritik bir role sahip sülfidril (-SH) grubu içeren organik bir bileşiktir. Metod: Çalışmamız Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları kliniğinde yapıldı, 108 hasta çalışmaya dahil edildi. Torasentez ile hastalardan yaklaşık 20-100 cc plevral sıvı örneği alındı. Alınan sıvı örnekleri ve kan örnekleri ile yapılan tetkikler sonucu sıvılar, Light kriterlerine göre eksuda ve transuda olarak sınıflandırıldı. Plevral sıvıda tiyol disülfit dengesi ölçümü Erel & Neselioğlu tarafından tarif edilen otomatik spektrofotometrik yöntemle çalışıldı. Bulgular: Plevral sıvıda tiyol disülfit düzeyleri değerlendirildiğinde eksüdatif sıvıda native tiyol, total tiyol ve disülfit düzeylerinde transuda grubuna göre anlamlı yükseklik izlendi (p< 0.001). Disülfit/native tiyol, disülfit / total tiyol oranı transuda grubunda daha yüksekdi (p=0.03). Native tiyol/ total tiyol oranları ise eksüda grubunda daha yüksek bulundu (p= 0.03). Tartışma: Bu çalışma plevral sıvıda, Erel & Neselioğlu tarafından tarif edilen otomatik spektrofotometrik yöntemle bakılan tiyol disülfid dengesini araştıran ilk çalışmadır. Eksudatif plevral sıvıların aksine Transuda olarak sınıflandırılan plevral sıvılar onkotik ve hidrostatik basınç arasındaki dengenin bozulmasına bağlı olarak oluşur. İnflamasyon söz konusu olmadığından sıvı içeriği protein ve hücrelerden fakirdir. Eksüdatif sıvıda artan protein ve albumin içeriğine bağlı olarak native tiyol, total tiyol düzeyleri çalışmamızda yüksek saptanmıştır. Disülfit düzeylerinin yüksek saptanması ise antioksidan dengenin oksidatif stres yönüne kaydığının göstergesidir. Çünkü disülfit, total tiyol havuzu içindeki ROT'ların artışına bağlı oksitlenmiş nativ tiyol miktarını göstermekdir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Pleural fluid develops as a result of primary lung disease, primary malignant pleural tumor, a systemic disease, or a complication of another organ disease. In the first stage, thoracentesis should be performed, and after that ıt should be defined as exudate or transudate pleural fluid. Oxidative damage occurs when the oxidatif stres is high or when the protective mechanisms are insufficient. In order to prevent damage caused by reactive oxygen species (ROT) in the body, we need defense systems called antioxidant defense systems. thiol; is an organic compound containing a sulfhydryl (-SH) group having a critical role in preventing the formation of any oxidative stress state in cells. Method: The study was performed at Ankara Atatürk Training and Research Hospital Chest Diseases Clinic, 108 patients were included in the study. Approximately 20-100 cc pleural fluid samples were taken from the patients with thoracentesis. Fluids were classified as exudate and transudate according to Light criteria. Measurement of thiol disulfide homeostasis in pleural fluid was performed by automatic spectrophotometric method described by Erel & Neselioglu.