The Impact of investmens in human resources on the quality casts in Turkey
  1. Tez No: 53660
  2. Yazar: ERKAN ERK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERHAN ADAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET 21. yüzyıla yaklaştığımız şu günlerde hızla değişen dünya şartları içerisinde yönetim anlayışları da yeni boyutlar kazanmaktadır. Kalite kavramı modern yöneticinin yönetim hedeflerinin en basma yerleşmiş ve bütün sistem kan makzimize etmek düşüncesi ile birlikte kaliteyi optimize etmek noktasına yaklaşmıştır. Sanayileşmenin başlangıcından günümüze kadar değişerek gelen yönetim anlayışlarında giderek insana verilen değerin arttığı görülmüştür. Önceleri üretim faktörlerinden biri olarak algılanan insan, zaman içinde sosyal ve pisikolojik yönü ile de ele alınmış ve firmaların başarısında çalışanların memnuniyetinin, motivasyonunun ve yaratıcı katkısının en önemli unsur olduğu anlaşılmıştır. Bu anlayış doğrultusunda ve rekabette kalite kavramının da önem kazanmasıyla birlikte“Toplam Kalite Yönetimi”dediğimiz yeni bir yönetim tarzı şekillenmiştir. Toplam kalite yönetiminin felsefesinde mutlak müşteri memmnuniyeti temin edilirken çalışanların tatminini ve organizasyonun amaçlarını bir potada eritmek yatar. Toplam kalite yönetiminin etkinliğini anlamanın en önemli unsuru kalite maliyetlerini incelemektir. Kalite maliyetlerinin çokluğu ve kategorileri aralarmdaki dağılımı bize toplam kalite yönetimi uygulanmaları hakkında geniş fikir verir. Kalite maliyetlerininanalizi bir yöneticinin stratejik kararlar alırken başvurması gereken önemli birçok veriyi ortaya koyar ve karalarını yönlendirir. Kalite maliyetleri bir ürünü ilk başta kaliteli olarak üretmek için katlanılan ve eğer ürün beklenen düzeyde değilse onu düzeltmek için harcanan tüm maliyetleri içerir. Ürün oluşmadan önce ortaya konulan prosedürler önleme maliyetlerini, üretim esnasında yapılan kontroller değerlendirme maliyetlerini oluşturur. Ürün hatalı olarak hattan çıkmışsa bunu düzeltmek için harcanan çabalar iç başarısızlık maliyetlerini, hatalı ürün müşteriye ulaştıktan sonra katlanılan külfetler ise dıs başarısızlık maliyetlerini oluşturur. İç ve dış başarısızlık maliyetlerine bazen kalitesizlik maliyeti de denir. Önemli olan önleme ve değerlendirme maliyetlerine daha fazla kaynak aktararak iç başarısızlık ve özellikle müşteriye yansıyan dış başarısıızlık maliyetleri en aza, hatta sıfıra indiren bir sistem kurmaktır. Kalitenin bir maliyeti vardır ve bu maliyeti kaliteyi optimize etme perspektifinden doğru olarak hesaplamak firmaların başarısı için önemli bir noktadır. Öte yandan kalitesizliğin de maliyetinin hesap edilmesi bu başarıyı tamamlayan etmendir. Aynı zamanda kalite maliyetlerini incelemek bir firmanın toplam kalite yönetiminde ne derece başarılı olduğunun somut göstergelerinden biridir. Bu yaklaşım doğrultusunda toplam kalite yönetimi sistemini oluşturmak isteyen yöneticiler ellerindeki kaynaklan yeniden organize etmek durumundadırlar. Bu oluşum tüm çalışanların uygun bir şekilde yönlendirilmesiyle mümkündürr.Bahsedilen bu yeni sistemin en önemli dişlisi kuşkusuz insan kaynaklandır. Bir kalite maliyet sistemi kurarken bunun insan kaynaklarından bağımsız olduğunu düşünmek mümkün değildir. Çünkü toplam kalite anlayışına göre kaliteyi tasarlayan, belirleyen uygulayan ve denetleyen çalışanlarının tümüdür, yani kalite herkesin sorumluluğu altındadır. Bu bağlamda insan kaynaklarını geliştirmeye yönelik yapılan her yatırım, iletişime, eğitime, motivasyona, tüm çalıanların katılımına yönelik her çalışma toplam kalite yönetiminin etkinliğini arıttırırken bunun somut göstergesi olan kalite ve kalitesizlik maliyetlerini de düşürecektir. Bu düşüş de direkt kara yansıyacağından yönetim anlayışlarını bu doğrultuda geliştirmek firmaların lehinedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this era of rapid change and severe competition organizations realized that producing with high quality as well as with competitive prices became a necessity to survive in business life. Managing the change in the environment and catching up with the current technology necessitated the firms to restructure their managerial understandings, because the classical scientific management approaches couldn't solve the arising human related problems. The new managerial style namely“total quality management”has taken the people as the core element in the organizations and put forward that people would be more motivated and efficient if they join all the procedures of management and production to a certain extend. By total quality understanding costly control processes were eliminated and the slogan“do it right at the first time”was put into life. This occasion caused a decreasing effect on the quality costs which are the costs arising from defects, controls and repeated actions due to poor quality. At this point the importance of investment on human resources should be realized because according to the total quality understanding the ones who design, determine and implement quality are the workers themselves; the quality is under everybody's responsibility. So, every effort to develop human resources, every activity about communication, education, motivation and cooperation would increase the effectiveness of total quality management whereas decreasing the quality costs which are the main tools in assessing total quality in an organization..