Hafi̇f betonlarin radyasyon zirhlama özelli̇kleri̇ni̇n beli̇rlenmesi̇
Determınatıon of radıatıon shıeldıng propertıes of lıghtweight concrete
- Tez No: 536600
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEMSETTİN KILINÇARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Radyasyonun kullanım alanları teknolojinin gelişmesiyle birlikte artmaya başlamış buda canlıların daha çok radyasyona maruz kalmalarına sebep olmuştur. Canlılar üzerinde radyasyonun zararlı etkilerini minimize etmek için en etkili yöntem zırhlama metodudur. Günümüzde yapılarda zırh kalkanı olarak daha çok kurşun tercih edilmesine rağmen sağlık açısından olumsuz birçok etkisi bulunmaktadır. Kurşundan ziyade betonunda radyasyonu soğurabilme özelliğinin olmasından dolayı çalışmalar bu yönde artmaya başlamıştır. Bu tez çalışmasının amacı farklı agrega türleri içeren köpük betonlar üretilerek radyasyon zırhlama ne derece etkili olduğunu tespit etmektir. Elde edilen köpük betonların radyasyon tutuculuk özellikleri iki farklı yöntemle incelenmiştir. Bunlardan ilki röntgen filmlerinin çekilmesiyle elde edilen dijital röntgen filmlerinin görüntü işleme programıyla analiz edilmesidir. Diğer yöntem ise 137Cs ve 60Co radyasyon kaynakları ile deney yapılarak köpük betonların radyasyon soğurabilme özelliklerinin belirlenmesidir. Yapılan çalışmalar sonucunda köpük betonların radyasyonu soğurabilme özelliğinin yoğunluğuyla bağlantılı olduğu ayrıca kullanılan agrega türlerinin de etkisinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Using of radiation started to increase with the development of technology, and this has caused the living beings to be exposed to more radiation. The most effective method to minimize the radiation hazardous on organisms is the shielding method. Today, although more lead is preferred as shielding materials in buildings, it has many negative effects on health. The studies started to increase in this way due to the fact that it can absorb the radiation in concrete rather than lead. The aim of this thesis is to determine the effect of radiation shielding by producing foam concretes containing different aggregate types. The radiation properties of the foam concretes were investigated by using two different methods. The first one is the analysis of the digital x-ray films obtained by drawing the x-ray films with the image processing program. The other method is to determine the radiation absorbability properties of foam concrete by experimenting with 137Cs and 60Co radiation sources. As a result of the studies, it was observed that the foam concretes were related to the intensity of the absorption of the radiation and also the effects of the aggregate types used.