Gazete basım teknolojilerindeki gelişmelerin teknolojik ve işlevsel analizi ve üretimde kalite kontrol
Technological and functional analysis of developments in newspaper printing technologies and quality control in production
  1. Tez No: 536638
  2. Yazar: ENGİN UĞUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURALİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Özellikle son yıllarda diğer alanlarda olduğu gibi basım alanında da hızlı bir teknolojik yenilik ve gelişme olmaktadır. Basım teknolojilerinde de en hızlı gelişme, üretim zamanının büyük önem taşıdığı gazete basım teknolojilerinde görülmektedir. Gazete kuruluşları imkan ve kapasitelerine göre bu teknolojik yenilik ve gelişmeleri yakınen takip etmekteler. Hızlı gelişme gösteren teknolojilerin teknik ve genel olarak tüm çalışanların gelişmiş teknolojilerin teknolojik ve işlevsel bilgisine sahip olmaları gerekmektedir. Gazete basım ve kalite kontrol teknolojileri işlem sırasına göre; baskı öncesi, baskı ve baskı sonrası olarak üç bölüm altında analiz edilmiştir. Gazetecilik eğitiminde basım işlemi ile ilgili dersler okutulmasına karşın bu alanda yayınlanmış kaynakların olmayışı bu alanda önemli bir boşluk oluşturmaktadır. Temennim doktora tezi olarak ortaya koyduğum çalışmamın bu alanda bir balangıç oluşturmasıdır
Özet (Çeviri)
Especially in recent years, as in other areas, there is a rapid technological innovation and development in the field of printing. The fastest development in printing technologies is seen in newspaper printing technologies where production time is of great importance. According to the opportunities and capacities of the newspaper organizations, these technological innovations and developments are followed closely. All employees should have technological and functional knowledge of advanced technologies. Newspaper printing and quality control technologies were analyzed in the order of processing; pre-printing, printing and post-printing under three sections. Although the courses on printing in journalism education were taught, the lack of published resources constitutes an important gap in this field. My wish is that my work as a doctoral thesis is a starting point in this field.