Fasiyal anatomi ile liderlik kişilik özelliği arasındaki ilişkinin araştırılması: Tıp fakültesi öğrencileri örneği
Investigation of the relation between face anatomy and leadership personality trait: Sample of Faculty of Medicine students
- Tez No: 536639
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RENGİN KOSİF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Yüzün şekli ile kişilik özellikleri arasındaki ilişkinin varlığı önceki çalışmalarda belirtilmiştir. Yüz şeklimiz, duygusal durumumuzu ve kişilik özelliklerimizi gösteren temel öğelerden biri olarak belirlenmiştir. Duyguların yüze yansıması ile oluşan yüz ifadeleri, kişiler arası iletişimini sağladığı için, kişisel özellik tahminlerinde güçlü bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Yüzümüzdeki anatomik ölçümlerin liderlik kişilik özelliklerimiz hakkında fikir verip vermeyeceğini araştırmak amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Çalışmamıza 70 kız, 69 erkek üniversite öğrencisi katılmıştır. Dijital fotoğraf makinesi ile önden ve profilden olmak üzere 2 adet yüz fotoğrafı çekilerek, bilgisayar ortamına aktarılmış, ImageJ 1.52a (National Institutes of Health, USA) programı ile fotoğraf üzerinde yüz mesafelerinin ölçümleri yapılmıştır. Yüz, göz, kaş, burun, ağız ve kulak mesafelerini içeren 21 ölçüm yapılmıştır. Katılımcılara liderlik kişilik özelliği ile ilgili 32 soruluk bir anket uygulanmıştır. Kızlarda üst yüz uzunluğunun, insana yönelik liderlik özelliği ile çok zayıf pozitif korelasyon gösterdiği tespit edilmiştir (r=0,242; p=0,031). Kızlarda philtrum uzunluğu ile insana yönelik liderlik özelliği arasında çok zayıf pozitif korelasyon tespit edilmiştir(r=0,252; p=0,036). Kızlarda philtrum derinliği ile insana yönelik liderlik özelliği arasında zayıf negatif korelasyon tespit edilmiştir (r=-0,359; p=0,002). Kızlarda philtrum uzunluğu ile karizmatik liderlik özelliği arasında çok zayıf pozitif korelasyon tespit edilmiştir (r=0,256; p=0,032). Erkeklerde liderlik özelikleri ile yüzün anatomik ölçümleri arasındaki korelasyon katsayılarına ve anlamlılık düzeylerine bakıldığında, istatistiksel olarak anlamlı bir sonuç bulunamamıştır. Sonuç olarak kızlardaki bazı yüz ölçümlerinin, liderlik kişilik özelliği hakkında bize bilgi verebilmektedir.
Özet (Çeviri)
The presence of the relationship between the shape of the face and personality traits has been shown in previous studies. Our facial shape has been identified as one of the key elements of our emotional state and personality traits. Facial expressions formed by the reflection of emotions on the face have been determined to have a strong influence on personal traits estimatation, as they provide interpersonal communication. This study have been conducted in order to investigate whether anatomical measurements in our face give an idea about our leadership personality traits. 70 female and 69 male university students have participated in our study. Two face photos from the front and the profile have been taken with the digital camera and transferred to the computer. ImageJ 1.52a (National Institutes of Health, USA) has been used to measure face distances on the photos. 21 measurements including face, eye, eyebrow, nose, mouth and ear distances have been performed. A 32-question questionnaire has been applied to the participants about leadership personality traits. It has been determined that the upper face length in women has shown a very weak positive correlation with the human leadership trait (r=0,242; p=0,031). A very weak positive correlation has been determined between philtrum length and human leadership trait in women (r=0,252; p=0,036). A weak negative correlation between philtrum depth and human leadership trait has been found in women (r=-0,359; p=0,002). A very weak positive correlation between philtrum length and charismatic leadership trait in women (r=0,256; p=0,032). When the correlation coefficients and significancy levels between leadership traits and facial anatomical measurements in the men have been examined, no statistically significant results have been found.As a result, some facial measurements in women may give information about leadership personality trait.