Yüreğinin Ayakları
  1. Tez No: 53665
  2. Yazar: A. GÜLÜMSER ŞAVK BELKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER DOĞAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Ülkemiz genelinde, farklı özellik ve derecelerde 7 milyona yakın özürlü kişi bulunduğu varsayılmaktadır. Yani ülke nüfusunun %10'nu özürlü insanlar oluşturuyor. Bu insanların ülkemiz şartlarında ekonomik- sosyal özgürlükleri olmadığı gibi, gereken değerde verilmemekte üstelik acıma duygusu ile bakılmaktadırlar. Biz bu projeyi ele aldığımızda, özürlülerin sorunlarını, iç dünyalarını, çözüm önerilerim, mesajlarım, farklı bir bakış açısıyla; kendini örnek bir özürlü olarak yetiştirmeye çalışan, yaşama güleryüzle ve umutla bakan, onu dolu dolu yaşamak isteyen GÜLÇİN ERDİŞ'in kişiliğinde vermeye çalıştık. Kısaca özetlersek, özürlü insanlarında sağlam insanlardan farklı olmadığı onların da, uğraşları, beklentileri, hedefleri olduğu, yaşamdan keyif ve tad aldıkları üstelik bunları, ayaklan yerine tekerlekleri olduğu halde yapabil diklerini vurgulamaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
It is assumed that there are around 7 million paralyzed people with various degrees in our country. In other words 10% of our population is paralyzed peoples. These people do not have their social and economic freedoms and they are considered in a pitiable condition. We tried to present the problems, solution proposals, inside worlds and messages of the paralyzed people from a different point of view in this project. It was in the personality of GÜLÇİN ERDÎŞ, who tries to develop herself as a paralyzed people and enjoys the life with a smiling face and full of hope. Briefly, we tried to emphasize that, paralyzed people is not different from the normal individuals, they works, expectations, and goals, they try to enjoy the life with the wheels they have instead of the legs.