Screening infant's developmental aspects of learningduring standing by measuring pressure distributionbeneath the feet
Bebeklerde 'ayakta dik duruş' gelişiminin ayak altıbasınç dağılımının incelenerek izlenmesi
- Tez No: 756042
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENİH GÜRSES
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalı¸sma, dik duru¸sun ö˘grenilmesi sırasında bir temas yüzeyinin aktif kullanımındaki geli¸simsel de˘gi¸siklikleri ve bebeklerin aya˘gının altındaki basınç da˘gılımını ara¸stırmaktadır. 12 aylık ya¸slarında (1. trimester, T1) 22 kız ve 22 erkek bebek üzerinde bir devamli çalı¸smaya ba¸sladık ve aynı denekleri her üç ayda bir (19 kadın ve 15 erkek 15.5 ayda (T2), 17 kadın ve 7 erkek 18.4 Ayda (T3), Gazi Üniversitesi Hastanesi, Sosyal Pediatri Anabilim Dalı devam ettik. Her deneme, T1'de ayakların altındaki basınç da˘gıtım verilerini 15 saniye boyunca ve T2 ve T3'te 25 saniye uzunlu˘gunda bir kuvvet platform üzerine yerle¸stirilmi¸s bir basınç pedi üzerinde duran bir bebek tarafından gerçekle¸stirildi ve en az üç kez tekrarlandı. Veri toplama kurulumu ek olarak bebeklerin tepkilerini videoya çekmek için bir kamera içermektedir. Genel CoPx ve CoPy sinyalleri üzerindeki zaman-frekans etki alanı analizleri metrikleri aracılı˘gıyla bir bebe˘gin 2. yıl döneminde ayakta durma deneyimindeki geli¸simsel de˘gi¸siklikleri izlemeyi umduk. Stabilogram grafikleri hem AP hem de ML yönlerinde fark edilir bir küçülme gösterdi. Faz düzlemi çizimleri, hem CoPx hem de CoPy sinyallerinde modelin küçüldü˘günü gösterdi ve frekans yo˘gunlu˘gu fonksiyonu tahminlerinin genli˘gi ve CoP'nin frekans spektrumu zamanla T1'den T3'e önemli ölçüde azaldı. Çalısmanın bir sonraki bölümünde, basınç pedi matrisleri üzerinde görüntü i¸sleme analizi yapılmı¸stır. Her aya˘gın ön, orta ve arka bölgelerinin temas alanı, a˘gırlık, basınç ve moment kollarının zaman ve frekans alanı metrikleri tahmin edilmi¸stir. Frekans alanı ölçümlerinde, trimesterler nedeniyle basınç da˘gılımı ve moment kollarının gücünde daha dü¸sük frekanslara do˘gru önemli kaymalar oldu. Tüm trimesterlerde Orta ayakta yüksek frekanslı basınç titre¸simi gözlemledik. Ayrıca, bölgesel CoPx'te Ön ayakta moment kolunun daha yüksek frekanslı tezahürlerini ortaya çıkardık; bu, Ön aya˘gın kontrolör ve Orta aya˘gın yük ta¸sıyıcısı olarak rolüne i¸saret ediyor olabilir. Ayrıca, do˘grusal olmayan dinamik analizler gerçekle¸stirilmi¸stir ve bizi, CoPx sinyalinden S-ortalama yer de˘gi¸stirme yoluyla (S-average displacement method) kritik (zaman gecikme operatörü) tahmin ederek faz-uzayda olu¸sturulan m-boyutlu çekici dinamiklerin karakteristik metriklerini hesaplamaya yönlendirmi¸stir. Ayrıca, kritik üzerinden hesaplanan Entropi (ApEn) sonuçları, T1'den T3'e bir artı¸s gösterdi. Motor ö˘grenmenin geli¸sim a¸samalarının özelliklerini tanımlayan bu metrikler, dik duru¸sun evrimini aydınlatmaya yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study investigates developmental changes in active usage of a contact surface and pressure distribution beneath infants' foot during learning of upright posture. We started studying longitudinally on 22 female and 22 male infants at their 12.5th months (1st trimester, T1) and kept on screening the same subjects at every three months (19 females and 12 males at 15.5th months (T2), 17 females and 7 males at 18.4th months (T3)), in Gazi University Hospital, Social Pediatrics Department. Each trial was fulfilled by an infant standing on a pressure pad placed on top of a force plate to collect the pressure distribution data beneath the feet for 15 sec at T1, and 25-sec at T2 and T3 and was repeated at least three times. Data collection sessions were also recorded with the camera. We expected to monitor the developmental changes at an infant's standing experience during their 2nd-year epoch through time-frequency domain analysis metrics on the overall CoPx and CoPy signals. The stabilogram plots showed noticeable shrinkage both in AP and ML directions. The phase plane plots showed shrinkage of the pattern in both CoPx and CoPy signals, and the amplitude of the frequency density function estimates and the frequency spectrum of CoP decreased significantly by time from T1 to T3. In the next part of the study, the image processing analysis have been done on pressure pad matrices. Time and frequency domain metrics of contact area, weight, pressure, and moment arms of front, mid, and hind regions of each foot have been estimated. In the frequency domain metrics there were significant shifts of the power of pressure distribution and moment arms to the lower frequencies due to the trimesters. We observed high frequency pressure vibration at the Mid foot at all trimesters. Further, we revealed higher frequency manifestations of moment arm at Fore foot in regional CoPx, which may be pointing to the role of the Fore foot as the controller and Mid foot as the load transmitter. Moreover, nonlinear dynamic analyses have been performed and led us to calculate the characteristic metrics of the m-dimensional attractor dynamics constructed in phase space by estimating critical (time-delay operator) from the CoPx signal through S-average displacement method. Further, Approximate Entropy (ApEn) metric was calculated by using critical estimates, which showed an increase in ApEn, from T1 to T3. These metrics, which define the characteristics of the developmental stages of motor learning, will help to illuminate the evolution of upright stance.