Astımlı hastalarda sosyo-ekonomik seviye ve atopi arasındaki ilişki
The relationship between socio-economic status and atopy in asthmatic children
- Tez No: 536657
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSOY CİVELEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Çocuk Sağlığı ve Has. Hematoloji Onkoloji Eğt. Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş : Çocukluk ve adölesan dönemde , belirli bir alerjene maruziyet sonrasında duyarlanma ve IgE antikor üretimine bireysel ve/veya ailesel yatkınlık olarak tanımlanan atopi çocukluk çağının kronik hastalıklarından olan astımın en önemli risk faktörlerinden biridir. Astımlı hastalar biyopsikososyal yaklaşımla bir bütün olarak değerlendirildiğinde sağlığın belirleyicilerinden olan sosyo-ekonomik seviyenin atopi ile olan ilişkisi önem kazanmaktadır . Bu çalışmada SES ile atopi arasındaki ilişki araştırılmıştır. Gereç -yöntem : Araştırmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Alerji Kliniği'nde en az 1 yıldır astım tanısı ile izlenmekte hastalar dahil edildi. Hastaların sistemde kayıtlı olan deri prik testleri sonuçları kaydedildi . Hastaların tanımlayıcı özellikleri belirlendi . Sosyo-ekonomik seviye için TUİK ve BETAM yoksulluk anketleri uygulandı . Bulgular : Çalışmaya 6-18 yaşları arasında 266 hasta dahil edildi. Yaş ortalaması 10,25 ± 3,11 yaş , ortanca yaş ise 9 yaş olarak bulundu. Olguların 106 sı kız (%39,8), 160 ı erkek (%60,2) idi. Çalışmaya alınan hastaların %36,1 inde (n=91 ) atopi varken , %63,9 unda (n=161) atopi saptanmadı.Atopi durumuna göre değerlendirme yapıldığında ; atopik olan hastaların %62,6 sı (n=57) erkek iken , %37,4 ü (n=34) kız idi . Atopik hastalarımızın annelerinin %56,7si sadece zorunlu eğitimini tamamlamışken , babaların %51,1 i lise ve üstü eğitim düzeyinde idi. Atopik olan hastaların %53,4 ü kendini alt gelir grubunda , %44,3 ü orta gelir grubunda , %2,3 ü üst gelir grubunda olarak değerlendirdi. (p=0,011 ) Yoksulluk TUİK verilerine göre değerlendirildiğinde atopisi olan çocukların ailelerinin %55,6 sı yoksul iken , atopisi olmayan çocukların ailelerinin %55,1 i yoksul olarak bulundu. (p>0,05) . BETAM'a göre ise atopisi olanların %18,9 u yoksul iken , atopisi olmayanların %12,7 si yoksuldu . (p>0,05) Sonuç : Toplumlara göre değişen atopi prevelansı bizim çalışmamızda %36,1 olarak saptanmıştır . Bu sonuç astımlı hastalarda genel literatüre göre düşük bulunmuştur. Atopi ile sosyo-ekonomik seviye arasında pozitif ilişki olmasını beklerken çalışmamızda bu iki parametre arasında ilişki saptayamadık . Anlamlı ilişki olmamasını hasta popülasyonumuzun sosyo-ekonomik seviyesinin daha çok subjektif değerlendirme ile tespitine bağlı olabileceğini düşündük . Anahtar kelime : atopi , sosyo-ekonomik seviye , astım
Özet (Çeviri)
Introduction: Atopy is defined as individual and / or familial predisposition to IgE antibody production after exposure to a specific allergen and is one of the most important risk factors for asthma which is a chronic disease of childhood. When the patients with asthma are evaluated as a whole with the biopsychosocial approach, the relationship between socio-economic level and atopy is one of the determinants of health. Material-Method: Children with asthma who are being treated in University of Health Sciences, Ankara Child Health and Diseases Hematology Oncology Training and Research Hospital between ages 6-18 incorporated into this research. Skin prick tests were recorded and atopy was determined. Descriptive characteristics of the patients were determined. TUIK and BETAM poverty surveys were applied for socioeconomic status.. Results: The mean age of the patients was 10.25 ± 3.13 years and the mean age was 10 years. 106 of the cases were female (39.8%) and 160 were male (60.2%). Atopy was present in 36.1% of the patients (n = 91) and atopy was not found in 63.9% (n = 161). 62.6% (n=57) of the patients with atopic were male while 37.4% (n=34) were female. 56.7% of the mothers of our atopic patients had only completed elementary education , while 51.1% of the fathers were in high school or higher education level. 53.4% of the atopic patients were in the lower income group, 44.3% were in the middle income group and 2.3% were in the upper income group. (p = 0.011) According to TUIK data, 55.6% of the families of children with atopy were poor, while 55.1% of the families of children without atopy were poor. (p> 0.05). According to BETAM, 18.9% of those with atopy were poor, while 12.7% of those without atopy were poor. (P> 0.05) Conclusion: The prevalence of atopy was found to be 36.1% in our study. This result was lower in patients with asthma than in general literature.While there was a positive relationship between atopy and socio-economic level, we could not find a relationship between these two parameters. We thought that the lack of meaningful relationship could be due to the determination of the socioeconomic status of our patient population with more subjective evaluation. Key words : atopy , socioeconomic status , asthma