Çimentolu kompozitlerde mikro ve nano mineral katkıların performasyonlarının karşılaştırılması
Comparison of performations of micro and nano mineraladditives in composites with cement
- Tez No: 536658
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEMSETTİN KILINÇARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
İnşaat mühendisliğinde nanoteknolojideki gelişmeler yakından takip edilmekte ve olası yeni uygulama alanları belirlenmeye çalışılmaktadır. Nanopartiküllerin yapı malzemelerinde kullanımı her geçen gün daha da ilgi çekmektedir. Nanopartiküllerin kullanımıyla yapı malzemelerinin mukavemet ve durabilite özellikleri iyileştirilerek yeni fonksiyonlar kazanabilmektedir. Bu çalışmanın öncelikli amacı; farklı oranlarda nano malzemeler kullanılarak elde edilen numunelerin eğilme ve basınç dayanımı özelliklerini incelemek ve nano mineraller kullanarak agrega-çimento hamuru arasında aderansın kuvvetlenmesini sağlamaktır. Nano malzemelerin kullanımı ile reaktif silisin çimento yapısında oluşan C-S-H jelleri artarak aderansın artması sağlanmaktadır. Bununla birlikte nano-partikül katkılı beton üretimi konusunda yapılan çalışmalar sınırlı sayıdadır. Yapılan çalışma ile bu konuda ülkemiz literatürüne katkı sağlanması amaçlanmıştır. Bu tez kapsamında çimento harcının kıvam tayini, priz başlangıç ve bitiş sürelerine etkisi araştırılmıştır. Çalışmada %1, %2 ve 3% oranlarında nano katkılar kullanılarak 9 farklı karışım yapılmıştır. Bu karışımlarda su-bağlayıcı oranı sabit tutulmuştur. Numunelerde basınç dayanımı ve eğilme testleri için 40×40×160 mm prizma harçları hazırlanmış ve 7, 28 ve 90' ıncı günlerde fiziksel ve mekanik özellikleri incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre mikro ve nano içeren çimento harcının karıştırma süresine bağlı olarak mineral katkı maddesi içermeyenlere kıyasla farklılık gösterdiği ve buna bağlı olarak kıvam tayini ile priz süresini iyileştirmek için kullanılan süper akışkanlaştırıcı miktarının da değiştiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Developments in nanotechnology and special in civil engineering are closely followed and possible new areas of application are tried to be determined. The use of nanoparticles in building materials is getting more and more interesting every day. With the use of nanoparticles, it is possible to gain new functions in materials not only to improve properties such as strength, durability. The primary purpose of this study is; to examine the bending and compressive strength properties of the samples obtained by using nano materials at different ratios and to strengthen the adherence between sand and cement-mortar by using nano minerals. Nano materials and reactive silica increase the adherence by increasing the C-S-H gellies formed in the cement structure. However, studies on the production of nano-particle reinforced concrete are limited and it is aimed to contribute to our country literature in this regard. In this thesis, the effect of cement mortar on the determination of the consistency and the start and end times of the cement mortar were investigated. This thesis is 9 a mixture of different mixtures. In these mixses, Nano admixtures were used with 1%, 2% and 3% ratios, increased by mortar cement. The consistency determination, settling time, pressure and bending behaviors of the nano admixtures which are substituted under the influence of high volume of micro admixtures are investigated in the prepared samples with low water content. The water-binder is kept constant. In the samples, 40×40×160 mm prismatic slurry were prepared for compressive and bending strength tests and subjected to experiments on days 7, 28 and 90. According to the results, it was seen that the amount of superplasticizer used for improving the consistency determination and setting time varies depended on the mixing time of the micro and nano-containing cement mortar