Kompulsif satın alma, beş faktör kişilik özellikleri, kredi kartı kullanımı ve kredi kartına yönelik tutum arasındaki ilişki: Dumlupınar Üniversitesi örneği
The relationship among compulsive purchasing, the five factor characteristic types, the usage of credit cards and the attitude for the credit cards: Dumlupinar University
- Tez No: 536683
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCAN YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Kredi kartları, kart sahiplerinin her türlü mal ve hizmeti nakit para taşımaksızın satın alabildiği ödeme araçlarıdır. Kredi kartları, bu kartları çıkartan kuruluşlar tarafından kart sahiplerine kullandırılan kısa vadeli bir kredi niteliği taşımaktadır. Tıpkı nakit para gibi kredi kartı da elinde bulundurana bir alım gücü sağlamakta, bu nedenle kişilerin harcamalarını etkilemektedir. Kredi kartlarının bireylerin alım gücünde yarattığı bu artış, ekonomide pek çok değişkene etki edebilmektedir. Örneğin; kredi kartlarının anlık satın alma davranışlarında kolay ulaşılabilir bir finansman aracı olarak ya da kişisel tatmin ve prestij unsuru olarak kullanılması durumlarında, kompulsif satın alma davranışı gibi rasyonel olmayan tüketim kararları verilebilmektedir. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde kredi kartının tarihçesi, türleri, kullanım amaçları, hukuki nitelikleri, teknolojik gelişmelerle birlikte yaşadığı değişim ve kullanım şekilleri, ikinci bölümünde ise tüketim toplumlarındaki ve elektronik ödeme sistemlerindeki yeri, elektronik ticaret ile ilişkisi incelenerek geniş kapsamlı bir bakış açısı oluşturulmaya çalışılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde çalışmanın temelini oluşturan kişilik yapısı, kompulsif satın alma, kredi kartına yönelik tutum ve kredi kartı kullanım alışkanlıkları ile ilgili bilgi verilerek, bu yapıları ölçmek için kullanılan ölçekler tartışılmıştır. Çalışmanın dördüncü bölümünde ise anket yöntemi kullanılarak bireylerin sahip olduğu kişilik özelliklerinin kredi kartı kullanımı ve kompulsif satın alma davranışı üzerindeki etkisi ile kredi kartı kullanımının kompulsif satın alma üzerindeki etkisi analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Credit cards are a payment method that can ensure any sort of getting goods or services without carrying cash. It is a short term credit that's provided by the institutions to its customers. Such as cash, it provides a certain amount of purchasing power and affects the individual's expenditures in daily. The purchasing power that is created by credit cards can also affect a lot of variables in the economy. In the case of instant feeling of buying easily, usage of self-satisfaction to buy anything, the consequences might be a compulsive purchasing that is not rational consumption decisions for individuals. This study includes four chapters. The first chapter contains the history of credit cards, types of credit cards, usage goals, legal characters, the changes of usage through the internet. The second chapter includes what is its place in society, electrical payment methods, electrical trade market and analyzing it from a comprehensive perspective. In the third chapter, analysis of personality structure, compulsive purchases, the attitudes directed to credit cards and giving a feedback about the habits of using credit cards for measuring individual's purchases. The attitude for the credit cards and the effects on compulsive purchasing are analyzed by survey method at the fourth chapter of the study.