Ön çapraz bağ yaralanması ile ilişkili kemik iliği ödeminin MR görüntüleme ile haritalanması ve ödem bölgesine göre diz eklemi yumuşak doku yaralanmaları ile ilişkisinin değerledirilmesi
Distribution of bone marrow edema in patients with anterior cruciate ligament (ACL) injury and evaluation of relation between edema regi̇on and knee joint soft tissue injuries
- Tez No: 536682
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ SARPER GÜRSU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Metin Sabancı Baltalimanı Kemik Hastalıkları Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Manyetik rezonans görüntülemede ÖÇB yaralanmasının dolaylı bir işareti olan kemik iliği ödeminin, diz eklemindeki dağılımını ve diz eklemi içindeki yumuşak doku yaralanmaları ile olan ilişkisini araştırmayı planladık. Gereç ve Yöntem: 2012-2018 yılları arasında ön çapraz bağ yaralanması tanısı alan ve yaralanma sonrası ilk 8 hafta içerisinde manyetik rezonans görüntülemesi yapılan hastalar geriye yönelik olarak tarandı. 144 hasta çalışma popülasyonumuzu oluşturdu. Diz ekleminde kemik iliği ödeminin dağılımı lateral femoral kondil (LFK), medial femoral kondil (MFK), lateral tibia platosu (LTP) ve medial tibia platosu (MTP) olarak dört bölgede incelendi. Bu dört bölge içindeki dağılımı ise femur ve tibia toplam 18 bölgeye ayrılarak belirlendi. Temas sonrası ve temas olmaksızın ÖÇB'si yaralanan hastalarda kemik iliği ödemi ve yumuşak doku yaralanmaları karşılaştırıldı. Son olarak kemik iliği ödeminin LFK, MFK, LTP ve MTP'den kaçında ''var'' olduğu belirlendi. Elde edilen dört grupta menisküs ve MKL yaralanmaları karşılaştırıldı. Bulgular: Kemik iliği ödeminin lateral femoral kondil, medial femoral kondil, lateral tibia platosu ve medial tibia platosu için dağılım sıklığı sırasıyla: %83,3, %38,8, %96,5 ve %63,8 olarak bulundu. ÖÇB yaralanması sonrası oluşan kemik iliği ödemi lateral ve medial femur kondillerinin santral kısmını etkilerken; lateral ve medial tibia platosunun çoğunlukla posterior kısmını etkilemiş olarak bulundu. Hastalarımızdan 27'si (%18,8) diz eklemine aldıkları temas sonrası; 117'si (%82,2) ise diz eklemine herhangibi bir temas olmadan ÖÇB'sini yaralamıştır. İki grupta kemik iliği ödeminin derinliği diz eklemindeki dört bölge için benzer derecelerde çıkmıştır (p>0,05). Kemik iliği ödeminin genişliği ise sadece medial tibia platosunda travma sırasında diz eklemine temas alan hastalarda daha yüksek derecelerde çıkmıştır (p=0,020). Her iki grupta da lateral ve medial menisküs yaralanmalarının sıklığı, morfolojisi ve menisküs yaralanmasının menisküste etkilediği bölge benzer dağılımda çıkmıştır (p>0,05). MKL yaralanması da benzer şekilde her iki grupta benzer dağılımda çıkmıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Purpose: We aimed to examine distribution of bone marrow edema in patients with anterior cruciate ligament (ACL) injury as well as its association with tears of the lateral meniscus, medial meniscus, and medial collateral ligament (MCL). Material And Method: Patients who were diagnosed with anterior cruciate ligament injury between 2012-2018 and who underwent magnetic resonance imaging within the first 8 weeks post-injury were screened retrospectively. 144 patients formed our study population.The distribution of bone marrow edema in the knee joint was examined in four regions as; lateral femoral condyle (LFC), medial femoral condyle (MFC), lateral tibia plateau (LTP) and medial tibia plateau (MTP). The distribution within these four regions was determined by dividing the femur and tibia into 18 zones. Bone marrow edema and soft tissue injuries were compared in patients with contact and non-contact ACL injuries. Finally, where bone marrow edema exist in knee joint such as LFC, MFC, LTP, MTP is determined. Menisci and MCL injuries were compared in these four groups. Results: Distribution of bone marrow edema for lateral femoral condyle, medial femoral condyle, lateral tibia plateau and medial tibia plateau was found; %83,3, %38,8, %96,5 and %63,8 respectively. Bone marrow edema after ACL injury; affects the central part of lateral and medial femoral condyles; posterior part of lateral and medial tibial plateau. 27 (%18,8) of our patients were injured their ACL after knee contact injury; 117 (%82,2) our patients injured their ACL non contact injury. The depth of bone marrow edema in two groups was similar in four regions of the knee joint (p> 0,05). The width of the bone marrow edema was higher in patients who had contact injury to the medial tibia plateau (p = 0,020). In both groups; the frequency of injury, injury morphology and effected zone of meniscus are the same at lateral and medial menisci (p> 0,05). Similarly, MCL injury was also similar in both groups (p> 0,05).