Metabolik sendromun ratlarda testis dokusunun histolojik yapısı ve spermatozoon morfolojisi üzerine etkisi
The effect of the metabolic syndrome on the histologic structure of the testis tissue and the sperm morphology in the rats
  1. Tez No: 536692
  2. Yazar: AYŞE ALKANDURUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞADİYE KUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, metabolik sendromun testislerde meydana getirdiği olası histolojik, histokimyasal, histomorfometrik değişimler ile spermatozoon morfolojisi üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla 24 adet 60 günlük erkek Sprague Dawley rat kullanıldı. Kontrol grubundaki ratlar sadece çeşme suyu ve rat yemi ile beslenirken, deney grubundaki ratlar %20'lik D-fruktoz içeren çeşme suyu ve rat yemi ile 16 hafta ad libitum beslendi. Uygulama sonunda ratların testis ve epididimisleri çıkarıldı. Testisleri gerekli histolojik prosedür uygulanarak parafinde bloklandı. Hazırlanan bloklardan alınan seri kesitlere genel histolojik inceleme ve histometrik değişikliklerin belirlenmesi için Crossman'ın üçlü boyama metodu ve Periyodik Asit–Schiff (PAS) reaksiyonu, apoptotik hücrelerin belirlenebilmesi için de TUNEL metodu uygulandı. Epididimislerden elde edilen sperma örnekleri ile hazırlanan frotilerden ölü ve canlı ile normal ve anormal spermatozoon sayısı belirlendi. Metabolik sendromun rat testisinde; subbazal vakuolizasyon, epiteliyal vakuolizasyon, tubuler lümene germ hücre dökülmesi ve epiteliyal dökülmeyi arttırdığı görüldü. Deney grubundaki kesitlerde seminifer tubul çapı artarken, tubullerin epitel yüksekliğinin anlamlı olarak düştüğü gözlendi. Tubullerin etrafını saran bazal membranın ve kapiller damar duvarının metabolik sendromlu ratlarda kalınlaşmış olduğu dikkati çekti. Aynı zamanda apoptotik hücrelerin de kontrol grubuna göre artığı tespit edildi. Anormal spermatozoon oranı ile ölü spermatozoon oranının da arttığı gözlendi. Bu çalışma ile görülme sıklığı günümüzde gittikçe artan metabolik sendromun testiste meydana getirdiği olumsuz etkiler ortaya konulmuştur. Erkek infertilitesi ile olan bağlantısı nedeniyle bu konu ile ilgili daha kapsamlı çalışmaların yapılmasının bilimsel verilerin gelişmesine katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Anahtar kelimeler; Metabolik sendrom, histoloji, apoptotik hücre, testis, rat.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate the effect of metabolic syndrome on histological, histochemical, histomorphometric changes and spermatozoon morphology in the testes. Twenty-four male Spraque Dawley rats (60 day-old) were used for this purpose. The rats in the control group were fed only with water and rat food while the rats in the experimental group were fed with water containing 20% D-fructose and rat food for 16 weeks with ad libitum. At the end of the experimental period, testes and epididymis of the rats were removed. The testes were embeded in paraffin by performing the necessary histological procedure. Crossman's triple methods, PAS reaction and TUNEL method were applied to the serial transversal sections. The number of dead and live, normal and abnormal spermatozoa were determined from the slides prepared with the samples of epididymal semen. In the rat testis with metabolic syndrome, subbasal vacuolization, epithelial vacuolization, desquamation of germinal cells in the epithelium, the presence of germ cells across to tubular lumen were increased. Seminiferous tubule diameter was increased but the epithelial height of the tubules was decreased in the experimental group significantly. It was noted that the basement membrane surrounding the tubules and the capillary wall was thickened in rats with metabolic syndrome. In addition to these findings, apoptotic cells were increased according to the control group. It was observed that the rate of abnormal and dead spermatozoa increased. In this study, we determined the negative effects on the testes of the incidence is increasing day by day metabolic syndrome. Due to its connection with male infertility, it is thought that more comprehensive studies will contribute to the development of scientific data. Keywords; Metabolic sydrome, histology, apoptopic cells, testis, rat.