On cooperative games including interval solutions
Aralık çözümleri içeren işbirlikçi oyunlar
  1. Tez No: 536714
  2. Yazar: MALADH ALANSSARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SIRMA ZEYNEP ALPARSLAN GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu tez, oyuncu setinin sonlu ve koalisyon değerlerinin aralıklı olduğu yeni bir işbirlikçi oyun sınıfıdır. Modeli kurduktan sonra, Shapley değeri ve eşit dağıtım paylaşım çözümleri gibi aralıklı çözümler önermekteyiz. Bu tezde belirsizlik altında kooperatif oyun teorisine odaklanıyoruz. Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, oyun teorisinin bir özeti, tarihsel gözden geçirme ve tezin amacı incelenmiştir. İkinci bölümde, işbirliklçi aralık oyunu ve eşit dağıtım aralık çözümlerini açıklıyoruz. Bölüm 3'te, boyut monoton aralık oyunları açıklıanıp, Aralık Shapley değeri hesaplanmıştır. Dördüncü bölümde, tesis lokasyon durumları ve ilgili oyunlar üzerine bir uygulama verilmiştir. Son bölümde, çalışmanın sonucu ve bazı öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is on a new class of cooperative games where the set of players is finite and the coalition values are interval numbers. After constructing the model, we propose interval solutions such as the Interval Shapley value and the Equal Surplus Sharing solutions. In this thesis, we focus on cooperative game theory under uncertainty The thesis consists of five chapters. In the first chapter, a summary of game theory, historical overview, and the aim of the thesis are studied. In the second chapter, we explain cooperative interval games and related solutions called interval egual surplus sharing souution. In chapter 3, we explain size monotonic interval games and the interval Shapley value. In the fourth chapter, an application on facility location situations and related games is studided. In the last chapter, the conclusion of the study and some suggestions are given.