Süperkritik akışkan teknolojisiyle iyonik nanolipozomal sistemlerin sentezi
Synthesis of iononic nanoliposomal systems with supercritical fluid technology
- Tez No: 536723
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR SALGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İşlemler ve Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, laboratuar ölçekli sistemlerde anyonik ve katyonik lipozomal sistemlerin tasarımı süperkritik çözeltilerin ani genleşmesi (RESS) prosesi ve bir sıvı çözücü içinde süperkritik akışkanın ani genleşmesi (RESOLVE) prosesi gerçekleştirildi. Lipozomların fosfolipit çift tabakası L-α- fosfatidilkolin ve kolesterol bileşenlerinden oluşturuldu. Anyonik lipozomların tasarımında 1,2-dipalmitoil-sn-glisero-3-fosfo-rac-(1-gliserol) sodyum tuzu (DPPG) kullanılırken, katyonik lipozomların tasarımında dimetildioktadesilamonyum bromür (DDAB) kullanıldı. Lipozomların hidrodinamik boyutuna işletme basıncı ve iyonik madde derişiminin etkisi sırasıyla; 10-30 MPa ve 1.25-5 mg/mL koşullarında incelendi. Bunun yanı sıra, depolama süresi boyunca lipozomların hidrodinamik boyut dağılımları ve yüzey yüklerindeki değişimler incelendi. Lipozomların hidrodinamik boyut dağılımları ve zeta potansiyel analizleri Zetasizer Nano ZS analiz sisteminde gerçekleştirildi. RESS prosesi ile üretilen anyonik ve katyonik lipozomal sistemlerin genel olarak daha monodispers boyut dağılıma sahip olduğu ve ayrıca depolama süresince yüksek kararlılığa sahip olduğu belirlendi. Ancak RESOLVE prosesi ile üretilen anyonik ve katyonik lipozomal sistemlerin genel olarak hidrodinamik boyut dağılımını koruyamadığı ve yüksek kararlılığa sahip olmadığı saptanmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, the design of anionic and cationic liposomal systems at the laboratory-scale systems was carried out in the rapid expansion of supercritical solutions (RESS) process and also in the rapid expansion of supercritical solution into a liquid solvent (RESOLVE) process. The phospholipid double layer of liposomes was composed of L-α-phosphatidylcholine and cholesterol components. 1,2-dipalmitoyl-sn-glycero-3-phospho-rac-(1-glycerol) sodium salt (DPPG) was used in the design of the anionic liposomes, whereas dimethyltioctadecylammonium bromide (DDAB) was used in the design of the cationic liposomes. The effect of the operating pressure and ionic substance concentration on the hydrodynamic dimension of liposomes were as follows; 10-30 MPa and 1.25-5 mg/mL. In addition, hydrodynamic size distributions of liposomes and changes of its surface charges were investigated during storage period. Hydrodynamic size distributions and zeta potential analyzes of liposomes were performed in Zetasizer Nano ZS system. The anionic and cationic liposomal systems produced by the RESS process were generally more monodisperse in size distribution and also had higher stability during storage. However, the anionic and cationic liposomal systems produced by the RESOLVE process were generally unable to maintain hydrodynamic size distribution and did not have high stability.