Çocuklarda vitamin D eksikliğinin arteriyel sistem ve kalbin ileti sistemi üzerine olan etkileri
The effects of vitamin D deficiency on arterial stiffness and conduction system of the heart in pediatric population
  1. Tez No: 536725
  2. Yazar: ALİ KURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MECNUN ÇETİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
D vitamini, kemik metabolizması ve nöromüsküler fonksiyonlar açısından önemli rolü olduğu bilinen steroid yapıda bir hormondur. D vitamininin immün işlevleri iyileştirerek, anti-inflamatuar etkinlik göstererek ve endotelyum aracılı vazodilatasyonu sağlayarak kalbin ileti sistemi ve arteriyel sertliğin azalması üzerinde de olumlu etkiler gösterdiği düşünülmektedir. D vitamini eksikliği dünyanın birçok bölgesinde olduğu gibi ülkemizde de bir halk sağlığı problemi olmaya devam etmektedir. Bu çalışmanın amacı; çocuklarda D vitamini eksikliğinin arteriyel sertlik ve kalbin ileti sistemi üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Çalışmamıza, Ekim 2017 ile Temmuz 2018 tarihleri arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakultesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları polikliniklerine başvurup herhangi bir kronik hastalık tespit edilmemiş 2-18 yaş arası 101 çocuk çalışmaya dahil edildi. Hastalar D vitamini düzeyine göre 3 gruba ayrıldı. D Vitamini 0-12 ng/ml arasında olanlar grup 1, D vitamini 12-20 ng/ml arasında olanlar grup 2 ve D vitamini 20 ng/ml ve üzerinde olanlar grup 3 (Kontrol grubu) şeklinde değerlendirildi. Hastaların poliklinik başvurularında vücut ağırlıklarına, boylarına, biyokimyasal parametrelerden 25 hidroksi vitamin D3, Ca, P, Alkalen fosfataz (ALP), PTH, glukoz, kreatinin, kolesterol, HDL, LDL ve trigliserit değerlerine bakıldı. Hastaların sistolik ve diyastolik kan basınç değerlerine, kalp hızlarına, elektrokardiyogramlarına bakıldı. Hastaların arteriyel ultrasonografik görüntülemeleri yapıldı ve CIM kalınlıklarına bakıldı. Çalışmamızda, D vitamini eksikliğinin kardiyovasküler ileti sistem üzerindeki etkilerini değerlendirmek amacıyla EKG parametreleri incelendi. D vitamini eksik grubun Pmax ve Pdis değerleri D vitamini yetersiz gruba ve kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksekti (p 0.05 ). VIII Çalışmamızda D vitamini eksikliğinin Pmax, Pdis, QTmax, QTdis, QTcmax ve QTcdis sürelerinde anlamlı düzeyde uzama yaptığını saptadık. Çalışmamız ülkemizde pediatrik populasyonda D vitamini eksikliği ile arteriyel sertlik ilişkisini ortaya koymak açısından ilk çalışmadır. Çalışmamızda D vitamini düzeyi ile arteriyel sertlik arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulmadık (p>0.05). Sonuç olarak, çocuklarda D vitamini eksikliğinin kalbin ileti sitemi üzerinde olumsuz etki yaptığını ve bunun çocukluk yaşta daha çok subklinik etkilenme şeklinde olduğu sonucuna vardık. Arteriyel sertlik ilişkisinin ise yaşlanmayla birlikte daha somut bir şekilde ortaya çıkabilecek bir süreç olabileceğini düşündük. D vitamini eksikliği kardiyovasküler açıdan birçok olumsuz durumu ortaya çıkarabilmektedir. Bu yüzden D vitamini eksikliğinin tanı ve tedavisi açısından tüm hekimler uyanık olmalıdır.
Özet (Çeviri)
Vitamin D is a steroid-structure hormone which is known to have an important role for bone metabolism and neuromuscular functions. Vitamin D is also considered to have positive effects on the conduction system of the heart and reduction reduction of arterial stiffness through enhancing immune functions, performing anti-inflammatory activity and enabling endothelium-mediated vasodilation. Deficiency of Vitamin D still remains as a public health problem in Turkey like in many other regions of the world. This study aims at researching the effects of Vitamin D deficiency on arterial stiffness and the conduction system of the heart in children. 101 children, who had applied to Yüzüncü Yıl University Children Health and Diseases polyclinics between October 2017 and July 2018, were included in our study. All patients were aged between 2 and 18, and none of them had any chronic diseases reported. Patients were classified into 3 groups based on Vitamin D level. Group 1 had Vitamin D value of 0-12 ng/ml (Vitamin D-deficient); Group 2 had value of 12-20 ng/ml (Vitamin D-insufficient); and Group 3 had value of 20 ng/ml or higher (the control group). On application to polyclinics, patients were examined for their body weight, height, and biochemical parameters including 25 hydroxi vitamin D3, Ca, P, alkaline phosphatase (ALP), PTH, glucose, creatinine, cholesterol, HDL, LDL and triglyceride values. Patients‟ systolic and diastolic blood pressure values, heart rates, and electrodiagrams were also evaluated. Arteriel ultrasonographic screenings and CIM thickness measurements were performed for patients. EKG parameters were analyzed in our study in order to evaluate the effects of Vitamin D deficiency on cardiovascular conduction system. Pmax and Pdis values for Vitamin D-deficient group were significantly higher compared to both Vitamin D-insufficient group and the control group (p0.05). In our study, we found that Vitamin D deficiency significantly prolongs Pmax, Pdis, QTmax, QTdis, QTcmax and QTcdis time intervals. Our study is the first study that attempts to show the relationship between Vitamin D deficiency and arterial stiffness in Turkey‟s pediatric population. We could not find a statistically meaningful association between Vitamin D level and arterial stiffness in our study (p>0.05). In conclusion, we found that Vitamin D deficiency in children imposes a negative effect on the conduction system of the heart, and such an effect is mostly in the form of subclinical exposure in childhood age. On the other hand, we think the association between Vitamin D deficiency and arterial stiffness may manifest itself in a more apparent form with aging. Vitamin D deficiency may result in several negative conditions for cardiovascular health. Thus, all physicians should be cautious with the diagnosis and treatment of Vitamin D deficiency.