Dört farklı oklüzal splint materyallerinin üç ayrı antagonist karşısındaki aşınma miktarının ın vitro olarak çiğneme simülatöründe tespiti ve değerlendirilmesi
Determination and evaluation of four different occlusal splint materials against three different antagonists in chewing simulator
  1. Tez No: 536777
  2. Yazar: FATMA KÜBRA YILDIZ DOMANİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Amaç: Bu çalışma, ıslak ve kuru şartlarda, dört farklı oklüzal splint materyalinin üç farklı antagonist karşısında çiğneme simülatöründe aşınma karakterini araştırmaktadır. Gereç ve yöntem: Her biri 16 mm'lik bir çapa ve 3 mm'lik bir kalınlığa sahip olan splint materyallerinin (SR Ivocap Isı ile Polimerize, Valplast, SR Ivocap Elastomer ve Eclipse) on altı örneği, yarısı ıslak ve yarısı kuru şartlar altında olmak üzere test edilmiştir. Her aşınma testi, çiğneme simülatörü (test yükü: 50 N; döngü sayısı: 10 000, 20 000 ve 30 000; ıslak koşullar için 30 °C su ile sürekli durulama) kullanılarak gerçekleştirilmiştir; antagonistler küresel şekilde özel olarak üretilmiş IPS e.max Press, InCoris TZI C ve çekilmiş alt kanin dişleri kullanılarak simüle edilmiştir. Aşınma, hacimsel olarak bir 3D lazer tarayıcı ve bir yüzey analiz programı kullanılarak belirlenmiştir. Veriler IBM SPSS V23 ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study investigates the wear characteristics of four different occlusal splint materials in wet and dry conditions on the chewing simulator across three different antagonists. Materials and Methods: Sixteen samples of splint materials (SR Ivocap Heat Cured, Valplast, SR Ivocap Elastomer and Eclipse) each having a diameter of 16 mm and a thickness of 3 mm were tested under wet and dry conditions. Each wear test was carried out using a device called CS-4 (test load: 50 N, number of cycles: 10 000, 20 000 and 30 000, continuous rinsing with 30 ° C water for wet conditions), chewing simulator; antagonists have been simulated using spherical IPS e.max Press, InCoris TZI C and natural lower canine tooth. Wear was determined volumetrically using a 3D laser scanner and a surface analysis program. The Kruskal-Wallis test was used to identify significant statistical differences and the Mann-Whitney U-test was used to assess intra-cyclic differences. The level of significance was set at 5%.